Zabiegi ochrony przed parchem i mączniakiem – komunikat sadowniczy Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu z 13.04.2022 roku. Ekspert opowie o zabiegach na najbliższy okres.

Czego dowiesz się z filmu:
01:04 – Tkanka zielona wrażliwa
01:30 – Zabiegi przeciwko mszycom
02:44 – Mączniak
04:43 – Zabezpieczenie przed mączniakiem
05:20 – Parch jabłoni
08:10 – uszkodzone listki
09:08 – Zabiegi olejowe

Transkrypcja

Witam państwa bardzo serdecznie. Robert Binkiewicz, Agrosimex. Zapraszam na kolejny komunikat sadowniczy, tym razem poświęcony tylko jabłoniom. Sadów groszowych przybywa, jest ich coraz więcej, ale również ich problemów i zagadnień związanych z agrotechniką grusz, dlatego zdecydowaliśmy, że od tego sezonu przygotowujemy komunikacie groszowe osobno i będą to dedykowane komunikaty tylko dla grusz. Dlatego dzisiaj jabłonie.

Ten komunikat nagrywamy w kwaterze Idareda w okolicach Białej Rawskiej, żeby nie było, że zawsze w Gali, to dzisiaj Idared. A na poważnie to Idared to jest bardzo dobry obiekt w tym komunikacie, ponieważ tutaj są te elementy wszystkie, o których będę mówił w dzisiejszym materiale. To, co najważniejsze, mamy młode listki, tkankę zieloną wrażliwą na porażenie już przez parcha i przez mączniaka. Mamy tutaj listki uszkodzone przez przymrozki, które występowały podczas ostatnich nocy, ale również ich pierwsze mszyce. No i również grzybnia mączniaka, która przyjmowała i która będzie stanowiła, już stanowi zagrożenie.

Dlatego proszę państwa, po kolei. Mszyce i zabiegi przeciwko mszycom. Owszem, ta sytuacja co roku jest dość zróżnicowana w poszczególnych sadach, jeśli to naprawdę są sporadyczne osobniki, które szukamy długo i znajdujemy, to możemy poczekać i wykonać typowy zabieg już w fazie zielony, różowy pąk, o czym będziemy sygnalizowali. Jeśli wiemy, że w poprzednim sezonie ta populacja mszyc w naszym sadzie była dość spora i walczyliśmy z tymi mszycami i teraz faktycznie bez problemu znajdujemy już pierwsze larwy na tych pąkach, na młodych listkach polecamy w tej chwili do zabiegu fungicydowego dodatek pyretrodidu na przykład Delta-Glob, to będzie, powiedzmy i kwieciak, ale również i te mszyce zwalczone, pierwsze mszyce, które mogą stanowić zagrożenie, a których jest już dużo. Ale w większości sadów obserwuję, że nie jest to aż tak konieczne, można po oczywiście, po przeprowadzeniu lustracji, jeśli stwierdzimy, że ich jest bardzo mało, możemy poczekać i wykonać typowy zabieg późniejszej fazie.

Tyle o mszycach, mączniak proszę państwa. Tak jak powiedziałem wcześniej, mamy już te młode, zdrowe, czy delikatnie uszkodzone, ale załóżmy jeszcze nieporażone przez patogeny listki, więc one tutaj będą zagrożone w tym momencie i jeśli chodzi o parchę i jeśli chodzi o mączniaka. W przypadku mączniaka proszę państwa, no Idared jest tą odmianą jedną z bardziej podatnych, wrażliwych na mączniaka, ale nie tylko, bo mamy przecież dużo Gali, dużo Goldena, Anagoldów, Princa, które również są bardzo wrażliwe na mączniaka. Więc tutaj w tej chwili możemy ocenić skuteczność ochrony przed mączniakiem w poprzednim sezonie. I to jest bardzo dobry moment na taką ocenę i podsumowanie. Zobaczcie państwo Idared, który jest bardzo wrażliwy na mączniaka, ale ta ochrona i agrotechnika w poprzednich sezonach była bardzo dobra i skuteczna, jeśli chodzi o ochronę i zwalczanie mączniaka, długo trzeba się naszukać, żeby znaleźć faktycznie tutaj grzybnię, pędy czy pąki porażone przez mączniaka w poprzednim sezonie, ale oczywiście takie też się znajdują. Tutaj mamy pęd, przyrost jednoroczny, porażony, a nie wycięty zimą, pomimo tego, że tutaj było cięcie maszynowe i korekta ręczna, gdzieś przykręcanie, klikanie, ale wiadomo, coś się pominie i tutaj mamy źródło mączniaka w postaci tej grzybni na pędach jednorocznych, ale również i pąki, które zostały porażone w ubiegłym sezonie. Widzimy, że teraz te liściowe, zazwyczaj te liściowe pąki się troszeczkę później rozwijają niż kwiatowe. Zobaczmy stopień rozwoju, a ponieważ one były porażone przez mączniaka w ubiegłym sezonie, teraz się otwierają i stanowią już zagrożenie dla tych właśnie młodych, jeszcze zdrowych. Dlatego w tym momencie rozpoczynamy zabezpieczanie przed mączniakiem tych młodych listków. Standardowo nic nowego się w tej fazie w tej chwili nie pojawiło, standardowo produkty siarkowe, więc do najbliższych dwóch, trzech zabiegów, które będziemy wykonywali do kwitnienia, polecam preparaty siarkowe, takie jak ASX Micriol, albo Microthiol, pamiętamy, bardzo dobrze się rozpuszczają, mieszają, są bardzo dobrym partnerem do mieszanek zbiornikowych i z fungicydami i z insektycydami, ale również i nawozami.

No i proszę państwa, parch. Tutaj jak w każdym sadzie są stare liście. Część z tych liści jest oczywiście uszkodzonych, rozłożonych przez wygniatarkę, przez rozdrabniacze, ale oczywiście w osi rzędu spora część tych liści zachowała swoją strukturę, a wraz z nią otoczenie parcha z workami i zarodnikami workowymi, które już w tej chwili nabierają tej dojrzałości i zdolności do wysiewu przy najbliższych opadach deszczu. No te warunki pogodowe w ostatnich dwóch tygodniach nie sprzyjały do rozwoju, czy wysiewów tych właśnie zarodników workowych parcha. Część z nich już było dojrzałych, z kolei później śniegi, mrozy spowodowały, że duża część z nich nie była zdolna do wysiewu, ale teraz proszę państwa, błyskawicznie nadrabiają, mamy ciepłą pogodę i na pewno najbliższy opad deszczu, a taki jest zapowiadany w piątek w większości regionów w kraju, może doprowadzić do pierwszych, lekkich, czy średnich wysiewów i infekcji. Dlatego zabieg zapobiegawczy jest niezbędny, wciąż polecamy preparaty siarkowe, produkty… Przepraszam, produkty miedziowe, więc Nordox, Cuproflow, Champion, albo Miedź Plus jako miedź nawozowa. W tym momencie wykonajmy ten zabieg, możemy go zamieszczać z siarką, możemy go zmieszać z tym peretroidem przeciwko mszycom. Tak że nie ma żartów już z parchem, do tej pory to mieliśmy spokój i mogliśmy jeszcze wykonywać inne prace agrotechniczne w sadach, a ten parch jeszcze gdzieś tam nie stanowiła takiego zagrożenia, ale tak jak powiedziałem wcześniej, teraz już nie ma żartów i naprawdę… Bp po ubiegłym sezonie i tej drugiej połowie lata bardzo deszczowej, mokrej i potem kiedy jesienią mieliśmy dużo wtórniaka, nie chcę tutaj straszyć, ale może to być naprawdę sezon trudny, jeśli chodzi o parcha, więc pamiętajmy o tym i w tej chwili już potraktujmy tę sytuację poważnie, wykonujemy już regularne zabiegi przeciwko parchowi. Na ten okres świąteczny proszę wykonać skuteczny zabieg zapobiegawczy, najlepiej jak najbliżej właśnie tego okresu świątecznego, gdzie również mogą wystąpić opady deszczu i kolejne wysiewy i infekcje.

Na koniec powiem o tej sytuacji z uszkodzonymi listkami. Faktycznie te przymrozki, które występowały, ostatnio uszkodziły te młode listki i może to stanowić jakiś problem w niektórych odmianach, tam, gdzie jest potrzebny ten zdrowy, dobrze odżywiony, dobrze rozwinięty liść, ale często pytacie nas państwo na ten pierwszy zabieg, jaką odżywkę dać, jaki nawóz, żeby trochę zasilić, wzmocnić, wiadomo, z nawożeniem doglebowym jest różnie w tym roku, dlatego uważam, że albo Mocznik, albo Azofol to jest dobre rozwiązanie na ten pierwszy zabieg teraz jako dodatek do miedzi, siarki, po to, żeby wzmocnić, zasilić te liście, poprawić ich kondycję i rozwój.

Na koniec tego komunikatu odniosę się do zabiegów kolejowych, ponieważ już nas państwo pytacie, dzwonicie, piszecie, czy można już ten zabieg wykonać, czy jest to właściwa pora i warunki. Otóż proszę państwa, przypomina, że szczególnie w tak trudnym sezonie, jak ten, gdzie liczymy się z każdym zabiegiem, z każdym groszem, pamiętajmy, żeby te zabiegi były jak najlepiej trafione, skuteczne i tak też jest z zabiegiem olejowym. Jest jeszcze zbyt wcześnie na ten zabieg, aby uzyskać najwyższą jego skuteczność w postaci zwalczania jaj zimowych przędziorka owocowca. Najwyższą skuteczność tego zabiegu uzyskujemy wtedy, kiedy te jaja przędziorka owocowca są w takiej fazie dojrzałości, gdzie olej uniemożliwia wyląg tych larw, więc na to trzeba jeszcze kilka dni poczekać. My to obserwujemy każdego roku i uspokajamy państwa, żeby nie wykonać tego zabiegu zbyt wcześnie, a wiem, że jest to zabieg taki techniczny, precyzyjny, często obawiacie się państwo tego zabiegu, ale spokojnie, my poinformujemy po świętach w komunikacie. Będzie informacja, kiedy jest optymalna faza na ten zabieg olejowy, po to, aby uzyskać najwyższą skuteczność właśnie w postaci zwalczania jaj przędziorka owocowca. Inaczej jest w innych gatunkach pod kątem innych szkodników, ale jeżeli chodzi o jabłonie, wstrzymajmy się kilka dni.

Na koniec już przypomnę o Info-Karcie proszę państwa, kto jeszcze tego nie uczynił, zapomniał, nie miał możliwości, to zachęcamy do wykupienia Info-karty, przedłużenia abonamentu, ponieważ już tych informacji pojawia się coraz więcej, już regularnie, systematycznie wysyłamy komunikaty na wszystkie gatunki i sygnalizujemy zagrożenie ze strony patogenów, ale również i inne ważne informacje dotyczące nawożenia, agrotechniki i innych, ważnych zabiegów. Dziękuję bardzo i zapraszam na kolejny komunikat, tym razem gruszowy.