Cięcie grusz – wideo

Uprawa Konferencji

W polskich sadach dominują jabłonie, ale nie brakuje innych gatunków uprawianych na dużą skalę. Ze względu na dużą opłacalność produkcji, w ostatnich latach powstało wiele intensywnych sadów gruszowych, w których uprawia się popularną odmianę, jaką jest Konferencja. Aby uzyskać dobre rezultaty w uprawie Konferencji niezbędna jest wiedza dotycząca m.in. prowadzenia i cięcia drzew. W poniższym materiale przedstawiamy zasady cięcia Konferencji.


Plonowanie

Owoce Konferencji charakteryzują się podłużnym kształtem, dlatego w roku obfitego owocowania jest ryzyko, że owoce będą miały małą średnicę. Bardzo duży plon w jednym sezonie może również spowodować przemienne owocowanie. Biorąc pod uwagę te i inne kwestie, bardzo istotny w produkcji tej odmiany grusz jest odpowiedni system prowadzenia i cięcia drzew. Konferencja przez wiele lat bardzo dobrze plonuje i produkuje owoce najlepszej jakości na „starszym drewnie” tzn. na gałęziach starszych niż dwuletnie oraz na krótkopędach owoconośnych. Na młodych 1-2 letnich pędach gruszki zazwyczaj są drobniejsze i mogą być uszkadzane podczas wietrznej pogody.

Dolne piętro

Zasadą jest prowadzenie dolnego piętra drzewa w formie tzw. stołu. Gałęzie nie powinny się opuszczać do dołu, ponieważ odznaczają się za słabym wzrostem i produkują drobne owoce. Najlepiej, jeśli będą wzniesione pod kątem 45°C względem przewodnika. Ograniczaniu opuszczania się tych pędów za nisko służy skracanie jednorocznych przyrostów przy pąku liściowym, czyli cięcie na tzw. klik.

Wyższe partie

Owoconośne pędy powyżej stołu powinny tworzyć bardzo smukłą sylwetkę, aby światło docierało do wszystkich partii drzewa. Jeśli drzewa są już uformowane i uzyskaliśmy powierzchnię owoconośną, generalnie wszystkie pędy jednoroczne powinno się wyciąć. Jedynym wyjątkiem są te słabe, zakończone pąkiem kwiatowym, których kilka można pozostawić, jako zabezpieczenie plonu przed ew. przymrozkami wiosennymi oraz przemiennym owocowaniem. Kwitnienie na młodszym drewnie rozpoczyna się kilka dni później niż na starszym drewnie, dzięki temu w razie wystąpienia przymrozku, jest szansa, że część plonu przetrwa. W przypadku zbyt obfitego plonowania w danym sezonie jest ryzyko niskiego plonu w roku następnym. Zostawiając kilka takich jednorocznych przyrostów, jest możliwe, że chociaż na nich zawiąże się więcej pąków kwiatowych.

Wierzchołek

Przewodnik skracamy każdego roku na pędzie jednorocznym przy pąku liściowym, co spowoduje reakcję wzrostową w tym miejscu, a ograniczy rozrastanie się bocznych pędów owoconośnych.

Partner cyklu: sekatory Original Loewe