Viflo CuB – skuteczne wsparcie programów ochrony sadów

Viflo CuB – skuteczne wsparcie programów ochrony sadów

Odbiorcy owoców – sieci handlowe, zakłady przetwórcze i konsumenci detaliczni – coraz bardziej zwracają uwagę na ich jakość i bezpieczeństwo dla zdrowia. W związku z tymi oczekiwaniami rynku programy ochrony upraw sadowniczych są wspomagane nawozami, które dostarczają niezbędne składniki pokarmowe stymulujące naturalne mechanizmy obronne roślin przed chorobami.

Objawy zarazy ogniowej na liściu jabłoni
Objawy zarazy ogniowej na liściu jabłoni

Zawartość szkodliwych azotanów i azotynów oraz poziom pozostałości substancji chemicznych używanych do ochrony upraw przed chorobami i szkodnikami – to aspekty, w których wymogi stawiane przez odbiorców owoców są często bardziej rygorystyczne niż dopuszczone prawnie normy. Wspomaganie programów ochrony drzew i krzewów owocowych nawozami, które dostarczają niezbędne składniki pokarmowe, takie jak wapń czy miedź, aktywujące mechanizmy obronne roślin, pozwala ograniczyć wykorzystanie konwencjonalnych środków ochrony. Wapń, wzbogacony aktywnym biochemicznie srebrem, jest jednym z najważniejszych składników budulcowych. Miedź wpływa na przemiany azotu oraz ma działanie fungistatyczne i w różnych związkach (tlenochlorek miedzi, tlenek miedzi czy wodorotlenek miedzi) jest powszechnie wykorzystywana w ochronie jabłoni, wiśni czy czereśni.

 Innowacyjne rozwiązanie

Przełomem w nawożeniu roślin i aktywacji ich mechanizmów obronnych jest wprowadzenie do nawożenia sadów preparatów zawierających miedź w postaci nanocząsteczek, dzięki czemu są wyjątkowo łatwo pobierane przez rośliny i transportowane do miejsc, w których nastąpił atak patogenu. Nawozami, które dostarczają łatwo dostępne i aktywne biochemicznie składniki, są Viflo Cal S i Viflo CuB. Są one produkowane z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć nauki w nanotechnologii i farmacji. Nanotechnologia to szeroka dziedzina nauki stwarzająca możliwość otrzymywania i zastosowania struktur, których wymiary są wyrażane w nanometrach. Cechują je osobliwe możliwości działania fizycznego, chemicznego i biologicznego. Z uwagi na nanorozmiary uzyskuje się największą powierzchnię czynną, co oznacza bardzo szybką ich absorbcję przez przestrzenie międzykutykularne, przetchlinki i aparaty szparkowe. Bardzo małe rozmiary składników umożliwiają niezwykle szybkie przemieszczanie się ich po całej roślinie.

 

Odżywianie miedzią

Viflo CuB zawiera 4,4% miedzi, 1,9% B, 0,52% Mn, 1,25% Zn oraz 2,6% K2O. Składniki pokarmowe w nawozie występują w postaci nanocząsteczek. Dodatek kwasu glukonowego aktywizuje tempo absorpcji i przemieszczania się składników w roślinie oraz ich aktywność biochemiczną. Miedź to pierwiastek, który jest najważniejszym składnikiem tego nawozu. Uczestniczy ona w wielu procesach fizjologicznych, m.in. oddychania, fotosyntezy, przemianach związków azotowych, a także reguluje procesy powstawania DNA i RNA oraz wchodzi w skład wielu enzymów. Warto pamiętać, że rośliny prawidłowo odżywione miedzią charakteryzują się lepszą przydatnością do przechowywania oraz zwiększoną odpornością na patogeny. W przypadku jabłoni wykazuje ona działanie wspomagające ograniczanie chorób grzybowych (parcha jabłoni, szarej pleśni) i bakteryjnych (zarazy ogniowej, raka bakteryjnego). Nawóz Viflo CuB w uprawach jabłoni, grusz, wiśni i czereśni polecany jest w dawce 2 l/ha/500 l wody, w odstępach co 14 dni. Produkt jest w pełni bezpieczny dla nawożonych roślin, a dzięki unikalnej formulacji może być stosowany także podczas kwitnienia drzew – bez jakiegokolwiek ryzyka uszkodzenia kwiatów, co jest szczególnie ważne w przypadku zagrożenia zarazą ogniową. Wprowadzenie Viflo CuB do programów nawożenia sadów zapewnia ich prawidłowy wzrost oraz wpływa na wysokość plonów o najwyższych parametrach jakościowych i doskonałej zdrowotności.

 

Agnieszka Lisek, Krzysztof Zachaj