Wypraw owoce w świat

Eksport na nowe rynki stał się szansą na sprzedaż polskich owoców w czasie embarga nałożonego przez Rosję. Długotrwała podróż wymaga od producenta odpowiedniego przygotowania owoców, tak aby dotarły często po kilkutygodniowym transporcie w nienaruszonym stanie do odbiorcy. Coraz popularniejsze staje się zatem woskowanie jabłek.

Owoce są żywe zarówno podczas okresu wegetacyjnego, jak i w czasie przechowywania. Podczas magazynowania w owocach nieustannie zachodzą naturalne procesy fizjologiczne, których nie możemy wyeliminować, ale jesteśmy w stanie znacznie je spowolnić. Do tych procesów zaliczamy m.in. oddychanie, dojrzewanie i transpirację. Transpiracja – upraszczając – to utrata wody w wyniku jej odparowania. To główna przyczyna ubytku masy owoców. Owoce transpirują przez cały czas rozwoju, ale będąc jeszcze na drzewie, mają możliwość uzupełnienia niedoborów wody, pobierając ją poprzez korzenie drzewa. Po ich zbiorze szybkość transpiracji musimy samodzielnie regulować, aby nie dopuścić do ubytku masy owoców. W wyniku procesu utraty wody masa owoców może spaść nawet o 10% masy początkowej, co daje po kilkumiesięcznym przechowywaniu ogromne straty dla producentów.

jablka-6tygodni

Etylen stymuluje dojrzewanie

Istotne jest również wydzielanie przez owoce podczas procesów metabolicznych etylenu, stymulatora reakcji enzymatycznych, które prowadzą bezpośrednio do dojrzewania owoców. Ilość wydzielanego etylenu zmienia się wraz z procesem dojrzewania owoców. Te niedojrzałe produkują go niewiele, a wraz z dojrzałością ta produkcja drastycznie wzrasta.

Wymagający konsumenci

W dzisiejszych czasach konkurencja na rynku owoców jest tak duża, że przed producentami owoców stawiane są coraz większe wymagania jakościowe. Najdrobniejsze zaniedbanie w tej kwestii może doprowadzić do obniżenia ceny owoców, jaką jest w stanie uzyskać sadownik. Konsument wymaga, aby owoc, który kupuje, był odpowiednio jędrny i smaczny zakupiony zarówno kilka tygodni, jak i miesięcy po zbiorze.

Woskować czy nie?

Głównym celem woskowania jest ograniczenie transpiracji owoców, a więc poprawa trwałości przechowalniczej towaru. Woskowanie to naniesienie na owoce powłoki jadalnej zabezpieczającej owoc przed transpiracją, a więc utratą masy i wydzielaniem etylenu, a więc postępem procesów starzenia, a co za tym idzie utraty jędrności i smakowitości. Godny polecenia jest wosk firmy Decco – Apple Coating 632, oparty na wosku carnauba, i Apple Coating SH, oparty na wosku shellac. Woski nie zmieniają zapachu i smaku owoców, a ponadto podkreślają kolor jabłek i nabłyszczają je.

woskowanie

1. Przed woskowaniem jabłko musi być oczyszczone z zabrudzeń i piany. Wosk jest nakładany bezpośrednio przed pakowaniem w procesie sortowania na linii sortowniczej przez maszynę szczotkującą z natryskiem wosku.

2. Po woskowaniu koniecznie jest suszenie owoców w tunelu z gorącym powietrzem (35-40°C)

3. Owoce po woskowaniu

Uwaga! Preparat należy przechowywać w suchym miejscu. Jest wrażliwy na szoki termiczne.

Czym jest wosk carnauba?

Carnauba to naturalny wosk roślinny pozyskiwany z liści palmy Copernicia cerifera, występującej w Brazylii. Ma żółtobiałą barwę i jest najtwardszym ze znanych obecnie wosków naturalnych. Jest powszechnie stosowany do konserwacji dzieł sztuki oraz produkcji słodyczy. Ze względu na hipoalergiczne właściwości jest także dodawany do kosmetyków (np. szminek). Carnauba to wosk wchodzący w skład produktu Apple Coating 632. Wosk jest gotowy do użycia w dawce 1–1,5 g/1 kg jabłek.

Wysoki połysk

Wosk Apple Coating SH zapewnia nabłyszczanie z wysokim połyskiem. W składzie produktu znajdują się shellac, etanol i co-adiuwanty. Ponadto, tak jak poprzednik, zapobiega utracie masy owoców poprzez transpirację. Jest gotowy do użycia w dawce 0,8–1 g/1 kg owoców.

woskowanie-decco-1024x368

Czyścić jabłka przed woskowaniem?

Jabłka muszą być dokładnie oczyszczone przed woskowaniem. Dostępny jest specjalny szampon Deccosol usuwający resztki pyłu oraz pestycydów ze skórki jabłek. Produkt nie wpływa na naturalną strukturę wosku owoców. Szampon jest wydajny – 200 kg Deccosolu wystarcza na umycie ok. 600 ton jabłek. Może być stosowany przez urządzenie myjące w sortowni lub poprzez zwykły zbiornik. Niezależnie od sposobu użycia szampon musi być rozcieńczony w stężeniu 1:100. Przykładowo w pompie dozującej, która czerpie 10 ml Deccosolu, linia musi dostarczyć 990 ml wody, czyli łącznie z dysz przepłynie 1000 ml.

Beata Rogala