Uprawa śliw – okres opadania płatków i krótko po kwitnieniu

W tej publikacji przedstawiamy aktualne zalecenia ochrony śliw. W szczególności należy zwrócić uwagę na zwalczanie szkodników: owocnic, mszyc, przędziorków oraz na monitorowanie owocówki śliwkóweczki.

Zwalczanie owocnic w uprawach śliw

Koniec opadania płatków kwiatowych to optymalny czas do zabiegów przeciwko owocnicom: żółtorogiej i jasnej. Opryskiwanie powinno być wykonane, jeśli został przekroczony próg zagrożenia (80 osobników szkodnika odłowionych na białych pułapkach lepowych). W skrajnych przypadkach szkodnik może zniszczyć nawet 100 % zawiązków. Jeśli sadownik nie korzystał z pułapek i w poprzednim roku nie przeprowadzał zabiegu na owocnice, powinien go wykonać w bieżącym sezonie, kierując się również tym, że zwalczając owocnicę ograniczy również populacje mszyc – wektora rozprzestrzeniania się szarki. Polecane insektycydy to Calypso 480 SC, Mospilan 20 SP

Zwalczanie mszyc na śliwach

Zabieg zwalczający mszyce jest konieczny już po zauważeniu nawet niewielkich kolonii. Jeśli jednak populacja mszycy po kwitnieniu będzie bardzo liczna, należy zastosować wyższe z zalecanych dawki preparatów i dodać zwilżacz. Oprócz chloronikotynyli polacane są: Pirimor 500 WG, Decis Mega 50 WP, Karate Zeon 050 CS, Fastac 100 EC (pyretroidy wybieramy, jeśli temperatura w ciągu zabiegu będzie <20 st. C i jeśli jednocześnie będzie potrzeba zwalczania innych szkodników np. zwójkówek zjadających liście.

Przędziorki na śliwach – czym zwalczamy?

Jeśli nie wykonano zabiegu zwalczającego przędziorki w okresie przed kwitnieniem, powinno się to zrobić wkrótce po kwitnieniu preparatami: Ortus 05 SC i Envidor 240 SC (będą zwalczały jednocześnie pordzewiacza śliwowego) oraz Magus 200 SC. Zwalczanie pordzewiaczy jest  szczególnie  ważne w młodych nasadzeniach, również w starszych sadach – na odmianach szczególnie wrażliwych, jeśli stwierdzi się 5-20 osobników na 1 cm 2 liścia.

Pułapki na owocówkę śliwóweczkę

Po kwitnieniu śliw trzeba koniecznie wywiesić pułapki feromonowe na owocówkę śliwkóweczkę, aby monitorować loty motyli – ich początek i intensywność. Od wylotu pierwszych motyli do terminu zwalczania mija 2-3 a nawet 4 tygodnie, po ustabilizowaniu się lotów i  wystąpieniu sprzyjających składaniu jaj warunków termicznych (motyle zaczynają składanie jaja w 2-3 dniu po wylocie, przy temperaturze >12 st. C).

Polecane artykuły: