Truskawkowy smak sukcesu

Co roku plantatorzy truskawek zmagają się z wieloma czynnikami wpływającymi na wielkość i jakość uzyskanego plonu. W tym sezonie plantacje były szczególnie narażone na okresową suszę, a co się z tym wiąże – wiele roślin zostało znacznie osłabionych.

1Jeśli rośliny są dobrze odżywione, znacznie łatwiejsza jest ich późniejsza ochrona – tą zasadą kierował się pan Łukasz Bednarski prowadzący 1-hektarową plantację truskawek w Woli Krobowskiej nieopodal Grójca.

Dobra gleba – dobra baza

Rosasol / Delsol / Folanx Ca29 / Fosfiron Mg / Rosafert 5-12-24

Gospodarstwo pana Łukasza ma niespełna 6 ha, z czego oprócz dwuletnich truskawek odmiany 'Marmolada’ część areału zajmują wiśnie i szkółka drzew owocowych. Pan Łukasz swoją uprawę postanowił od początku do końca prowadzić w sposób przemyślany, w związku z czym zaczął od solidnej podstawy, jaką jest gleba. Pomimo dysponowania wysokiej klasy gruntami ornymi za oczywiste uznał wzbogacenie ich nie tylko w materię organiczną w postaci nawozów zielonych (jak gryka i gorczyca), lecz także w niezbędne do utworzenia odpowiedniej struktury gleby kwasy humusowe. Zastosował mieszaninę Rosahumusu (6 kg/ha) z Delsolem (1,5 l/ha), który dodatkowo wzbogacił florę bakteryjną w organizmy wiążące azot. Nie dziwi więc fakt, że rośliny posadzone w tak dobrze doprawionej glebie od początku uprawy wydawały owoce wysokiej jakości. Idąc krok dalej, pan Łukasz postanowił zadbać również o dobry start roślin już wczesną wiosną, stosując kompleksowy nawóz bezchlorkowy NPK Rosafert 12-12-17 w dawce250 kg/ha. Sezon ten rozpoczął się, niestety, dla pana Łukasza wyjątkowo pechowo, bo wiosenne przymrozki osłabiły rośliny i zniszczyły około 15% najcenniejszych pierwszych kwiatów. Chcąc zniwelować skutki nieprzychylnej pogody, plantator kontynuował nawożenie posypowe Rosafertem 5-12-24 w dawce 250 kg/ha, a od połowy maja wprowadził dokarmianie poprzez fertygację nawozem Rosasol 14-14-28, podając co tydzień 15 kg/ha przez 4 tygodnie. W kolejnym miesiącu (w tej samej dawce) pan Łukasz zastosował Rosasol 8-24-34 ze zwiększoną ilością potasu, aby pobudzić owoce do wzrostu. Te działania okazały się strzałem w dziesiątkę. Systematyczne podawanie roślinom małych dawek nawozów podczas nawadniania poprawiło kondycję uprawy i utrzymywało ją do końca zbiorów na wysokim poziomie pomimo panującej suszy. Dodatkowo program nawożenia, na jaki zdecydował się pan Łukasz, obejmował również dokarmianie wapniem w celu uzyskania wysokiej jakości owoców wytrzymałych na długotrwały transport. Początkowo podawał nawóz Folanx Ca29 (zawierający mrówczan wapnia) w dawce 5 kg/ha na przemian z Metalosate Ca w dawce 2 l/ha – w odstępie 4-dniowym. Do dwóch ostatnich zabiegów kończących sezon użył preparatu Viflo Cal S w dawce 3 l/ha, który dzięki zawartości nanosrebra odżywił i zabezpieczył zmęczone długotrwałym owocowaniem rośliny przed patogenami.

Systematyczne podawanie roślinom małych dawek nawozów podczas nawadniania poprawiło kondycję uprawy i utrzymywało ją do końca zbiorów na wysokim poziomie pomimo panującej suszy.

Zapobieganie – pewny sukces

Po doświadczeniu w walce z chorobami w trudnym sezonie 2014, a także dzięki fachowemu doradztwu firmy Agrosimex, pan Łukasz postanowił w tym roku działać w dużej mierze zapobiegawczo. Ochronę plantacji rozpoczął od zwiększenia odporności roślin poprzez zastosowanie preparatu Fosfiron Mg w dawce 2,5 l/ha, który również łączył kilkakrotnie z fungicydami kontaktowymi. Tak przeprowadzony program ochrony roślin zabezpieczył uprawę pana Łukasza przed patogenami do końca okresu wegetacyjnego. Odpowiednio zbilansowany program nawożenia oraz systematyczna ochrona zaowocowały doskonałymi plonami najwyższej jakości. Pan Łukasz wyprodukował truskawki będące obiektem zainteresowania wielu eksporterów, którzy byli gotowi zaoferować wyższą cenę za owoce najlepszej jakości. Miniony sezon pan Łukasz kwituje zdaniem: „Gdyby nie fachowe doradztwo w sklepie Agrosimex w Jasieńcu i produkty wysokiej jakości, nie mógłbym dziś mówić o sukcesie w uprawie truskawki”.

Beata Rogala, Robert Binkiewicz, Michał Malicki