Systemy Nawadniające – Automatyczna Ekonomia i Ekologia

Światowe zasoby wody są na tyle niewystarczające, że konieczny stał się rozwój wydajnego i ekonomicznego nawadniania upraw. Warto rozważyć montaż urządzeń, które dostarczają optymalne dawki wody. 

Nawodnienie kropelkowe 

Najbardziej efektywnym sposobem nawadniania sadów, plantacji owoców jagodowych oraz wybranych upraw warzywnych jest zastosowanie linii kroplującej. Dystrybucja wody i nawozów bezpośrednio w sąsiedztwie sfery korzeniowej rośliny w znaczący sposób przyczynia się do wzrostu jej wydajności i jakości plonu. Stosowanie linii nawadniających i dostarczenie wody tylko w pobliżu rośliny ogranicza marnowanie jej na przestrzeń pomiędzy rzędami. Podlewanie pomijające powierzchnię liści znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju chorób grzybowych, a to duża korzyść dla środowiska naturalnego i pożytek dla ekologiczności uprawy. Nie trzeba przekonywać nikogo, jak cenny i ważny dla współczesnego plantatora jest czas, zwłaszcza przy zbiorze owoców miękkich, które szybko dojrzewają. Stosując linie kroplujące, nie trzeba przerywać zbioru, ponieważ krople nie mają styczności z owocami.

Działanie systemu nawadniania kropelkowego oparte jest na punktowym nawilżaniu gleby w pobliżu systemu korzeniowego. Jak już wiadomo, jest to metoda niezwykle ekonomiczna, ponieważ do nawadniania wykorzystywana jest niewielka ilość wody. Koszt systemów w rezultacie nie jest duży. Instalacja też nie powinna stwarzać trudności. Tak samo jak konserwacja sprzętu. Drobnym mankamentem może być to, że woda doprowadzana do taśmy lub linii nawadniającej powinna być poddawana odżelazianiu i oczyszczaniu z zanieczyszczeń. Jednak niewątpliwą zaletą tego systemu jest to, że znacznie wpływa on na urodzaj i jakość plonów.

 

Linie kroplujące 

Nawodnienie kropelkowe jest precyzyjne i oszczędne, pozwala na dystrybucję wody w pobliżu strefy korzeniowej rośliny, eliminuje straty wody, może dostarczyć nawóz z wodą. Do sadów i borówki rekomendujemy linie kroplujące Bluedrip Premium oraz Gold. Linie kroplujące dostępne w naszej ofercie wyróżniają się grubą ścianką (45 mil – 1,1 mm) i unikatową budową kroplownika. Wykonane są z materiału odpornego na działanie mikroorganizmów, pleśni, roztworów i zasad stosowanych w rolnictwie. Kroplowniki te charakteryzują się cylindryczną budową, z dużym obszarem filtrującym o turbulentnym przepływie. Każdy kroplownik w linii nawadniającej Bluedrip Gold ma 6 otworów wyjściowych: 2 stale emitują wodę, pozostałe są w rezerwie na wypadek przeniknięcia zanieczyszczeń i zablokowania czynnych otworów. To produkt idealny do długotrwałego użytkowania, trwały i odporny na działanie promieni UV.

Linie kroplujące Bluedrip

Ogrody i tereny zielone

Zarówno w przypadku niewielkich, jak i rozległych terenów zielonych systemy nawadniające są rozwiązaniem najbardziej skutecznym, a przy tym także ekonomicznym. Wykorzystują wodę wyłącznie w takiej ilości, jaka jest niezbędna roślinom. Dzięki temu jej zużycie jest nawet do 50% niższe w porównaniu z tradycyjnym podlewaniem. Zapewniają przy tym stałą wilgoć, dzięki czemu roślinność jest idealnie zielona przez cały sezon.

Przed zakupem i montażem systemu nawadniania należy nanieść jego projekt na plan ogrodu. Najważniejszym aspektem, jaki trzeba wziąć pod uwagę, projektując systemy nawadniania, jest oczywiście rozmieszczenie poszczególnych obiektów na działce. Warto sporządzić plan, który uwzględnia dom, budynki gospodarcze, a także wszystkie ścieżki i chodniki. Trzeba zaznaczyć trawnik i elementy zieleni, które mają zostać objęte instalacją. Należy również pamiętać o miejscach ujęcia wody, żeby zaplanować najefektywniejsze ich wykorzystanie.

Większość właścicieli ogrodów zużywa o ponad 50% więcej wody niż rzeczywiście potrzeba. Wynika to z podania jej w niewłaściwym czasie i ilości, przy czym nie wynika to ze złej woli czy niewiedzy właściciela, tylko z braku możliwości technicznych. Właściwie dobrany i zaprogramowany system irygacyjny pozwoli wyeliminować te straty. W gorący dzień powierzchniowa warstwa gleby najchłodniejsza jest o wschodzie słońca, najcieplejsza zaś po południu, do zachodu słońca. Podlewając na rozgrzaną glebę, trzeba się liczyć z ogromnymi stratami wody wskutek parowania. Najlepszą porą na podlewanie jest czas przed wschodem słońca – parowanie jest wtedy minimalne, a rośliny zostają zaopatrzone w wilgoć na trudne godziny upału.

Automatyczne nawadnianie 

Ogranicza czas potrzebny na jego pielęgnację i umożliwia racjonalne wykorzystanie wody, ponieważ jest ona doprowadzana bezpośrednio do roślin w ilości, jakiej potrzebują. Zaprogramowanie nawadniania ogrodu na noc pozwala zaoszczędzić znaczną ilość wody, ponieważ eliminujemy czynnik parowania. Woda skutecznie nawilża glebę, docierając bezpośrednio do korzeni.

 

Przyczyny marnowania wody

Problemy, które napotyka się najczęściej – pomijając sytuację, gdy brakuje jakiegokolwiek systemu nawadniającego (zdecydowanie rzadkość – współczesny klimat i wymagania niektórych upraw narzucają konieczność korzystania z instalacji nawadniających) – to:

  • uszkodzenia systemu nawadniającego, nieszczelności, przestarzałe elementy,
  • nieoptymalne zaprojektowanie,
  • nadmierne nawadnianie – brak czujników i sterowników w instalacji,
  • brak wykorzystywania wody deszczowej – przez zbiorniki na deszczówkę.

 

Rola czujników i sterowników w instalacji

Stosowanie czujników nawadniania oraz czujników deszczu pozwala utrzymać odpowiedni poziom zawilgocenia gleby.

System nawadniający nazywa się ekologicznym, jeśli choć częściowo zostanie on zautomatyzowany. Jeżeli zaopatrzy się go w sterownik (zwany też programatorem), będzie można ustawić – w zależności od rodzaju urządzenia – porę i długość czasu podlewania, określić dni tygodnia, w których pracuje system, oraz ustalić kolejność włączania się i wyłączania poszczególnych sekcji. Można też wyposażyć system w czujnik deszczowy, zapobiegający podlewaniu podczas opadów, oraz czujnik wilgotności, kontrolujący stopień nawodnienia gleby i otwierający zawory odpowiednio do stanu podłoża. Aby system nawadniający ogród mógł działać, sygnały ze sterownika są kierowane do zaworów elektromagnetycznych. Powoduje to otwieranie lub zamykanie dopływu wody do odpowiedniej sekcji.

Sercem systemu jest sterownik – elektroniczny wyłącznik czasowy zarządzający pracą elektrozaworów (zaworów wodnych otwieranych impulsem elektrycznym). Z reguły stosuje się sterownik centralny, jeden na cały ogród. Elektrozawory odcinają dopływ wody – każdy do swojej sekcji, czyli grupy zraszaczy (lub innych urządzeń emitujących wodę) położonych na wspólnej rurze i razem działających. System z reguły podzielony jest na sekcje ze względu na duży pobór wody oraz różnorodność zastosowanych urządzeń.

Uzupełnieniem systemu może być czujnik deszczu – urządzenie blokujące podlewanie w czasie opadów. Istnieją też bezprzewodowe czujniki, wykorzystujące fale radiowe. Stosuje się je w miejscach, w których nie ma możliwości poprowadzenia przewodu. W bardziej skomplikowanych systemach można zastosować stację meteorologiczną, która oprócz opadu uwzględnia także temperaturę i siłę wiatru.

Systemy nawadniające mogą być w miarę potrzeby wyposażone w wiele dodatkowych urządzeń ułatwiających i usprawniających pracę: piloty, filtry, regulatory ciśnienia, pompy podnoszące ciśnienie, zawory odwadniające, regulatory przepływu, czujniki przepływu zamykające wodę w przypadku przecieku itp. Duże systemy na terenach publicznych lub sportowych mogą być obsługiwane za pośrednictwem komputera PC.

                                                                                     Schemat budowy kroplownika w taśmie Bluetape

Kontrola stanu instalacji

Systemy automatycznego nawadniania są praktycznie bezobsługowe, mało awaryjne i oszczędne. Pewne obawy wzbudza początkowa wartość inwestycji, jednak po porównaniu poniesionych kosztów z otrzymanymi zyskami (ekonomia, zaoszczędzony czas, woda, energia, wygoda, precyzja), szybko docenia się słuszność decyzji. Trzeba także pamiętać, że zawsze istnieje możliwość budowy systemu etapami, zależnie od możliwości ekonomicznych.

Po montażu instalacji w ogrodzie czy na plantacji rola inwestora sprowadza się do skutecznego monitorowania stanu instalacji i szybkiej reakcji na zauważone nieprawidłowości. Dwa razy w roku, na początku i końcu sezonu, należy poświęcić więcej uwagi niektórym elementom systemu nawadniającego – filtrom, sterownikom, elektrozaworom oraz liniom nawadniającym (odwodnienie na zimę – usuwanie wody z instalacji przez pierwszymi mrozami). Przy dobrej jakości wody system będzie sprawnie działał przez długie lata. Gdyby jednak woda wymagała oczyszczenia, jest na to rozwiązanie w postaci zaawansowanych filtrów (Hydrocyklony) czy stacji odżelaziających. Ze względów ekonomicznych i ekologicznych szczelność i sprawne działanie instalacji jest nie mniej ważne niż zastosowana automatyzacja.

Niewątpliwie dbanie o środowisko naturalne jest wymogiem w działaniach współczesnego człowieka. Naszą działalnością wspieramy tę inicjatywę z pełnym zaangażowaniem. Dokładamy starań, żeby oferować nowoczesne i ekologiczne rozwiązania – zdobywamy wiedzę, rozszerzamy asortyment i udzielamy porad. To dla nas bardzo ważne, żeby systemy nawadniające oferowane przez Agrosimex przyczyniały się do oszczędzania wody i energii, zamiast jej marnowania.

Nawodnienie kropelkowe jest precyzyjne i oszczędne, pozwala na dystrybucję wody w pobliżu strefy korzeniowej rośliny, eliminuje straty wody, może dostarczyć nawóz z wodą.

Do sadów i borówki rekomendujemy linie kroplujące Bluedrip Premium oraz Gold. Linie kroplujące dostępne w naszej ofercie wyróżniają się grubą ścianką (45 mil – 1,1 mm) i unikatową budową kroplownika. Wykonane są z materiału odpornego na działanie mikroorganizmów, pleśni, roztworów i zasad stosowanych w rolnictwie. Kroplowniki te charakteryzują się cylindryczną budową, z dużym obszarem filtrującym o turbulentnym przepływie.

Każdy kroplownik w linii nawadniającej Bluedrip Gold ma 6 otworów wyjściowych: 2 stale emitują wodę, pozostałe są w rezerwie na wypadek przeniknięcia zanieczyszczeń i zablokowania czynnych otworów. To produkt idealny do długotrwałego użytkowania, trwały i odporny na działanie promieni UV.

 

Katarzyna Byliniak, Mariusz Byliniak