Stop ordzawieniu jabłek

P. Jacek Słomiński
P. Jacek Słomiński

Gibereliny są ratunkiem na wiele problemów w drodze do uzyskania owoców wysokiej jakości. Preparaty giberelinowe zwiększają zawiązywanie owoców oraz ograniczają występowanie znacznie zmniejszających jakość owoców ordzawienia. Pan Jacek Słomiński prowadzący 10 hektarowe gospodarstwo w Woli Łęczeszyckiej udzielił nam odpowiedzi na nurtujące pytania odnośnie zastosowania giberelin.

Od kiedy stosuje Pan w swoim sadzie gibereliny?

Od momentu, kiedy Gibb Plus został zarejestrowany w Polsce, czyli podajże 5 lat temu. Wcześniej docierały do mnie informacje z zagranicy o giberelinach, tak licznie wykorzystywanych w sadownictwie, dlatego zainteresowało mnie to i czekałem na możliwość zastosowania giberelin w swoim sadzie.

W jakim celu stosuje Pan produkty giberelinowe?

giberelina
Jabłka odmiany 'Golden Delicious’ po zabiegu gibereliną

Głównie do poprawy jakości, ale obserwuję również zdecydowany wpływ na wyższe i wyrównane plonowanie każdego roku. Pierwszy raz zastosowałem gibereliny głównie na odmianę Golden Delicious. Kiedy jednak zauważyłem, że oprócz jakości wzrósł również plon, stosuję na wszystkie odmiany w sadzie. Ze względu na srogi klimat i dobór odmian na mojej plantacji (Golden, Gala, Jonagoldy, Gloster, Pinova, Szampion), uzasadnionym okazał się coroczny program giberelinowy poprawiający jakość owoców. Chłodna i deszczowa pogoda w okolicy kwitnienia powodowała różnego rodzaju ordzawienia na owocach.

Czy wykonywał Pan zabieg giberelinowy po przymrozku?

Tak, jednego sezonu wykonaliśmy zabieg „ratunkowy” gibereliną po przymrozku i uważam, że efekt był pozytywny, ponieważ plony pozostały na normalnym poziomie. Nie odczuliśmy spadku plonowania w tym sezonie, podczas gdy na niektórych stanowiskach w naszym regionie straty w plonie były znaczące.

Czy Gibb Plus stosuje Pan solo, czy w mieszaninie z pestycydami tzw. „tank mix”?

gibb plus 11 slWykonuję zabiegi mieszaniną Gibb Plus z innymi preparatami przeznaczonymi do ochrony roślin, skuteczność jest na takim samym poziomie. Obecnie podczas sezonu wegetacyjnego wykonywana jest duża liczba zabiegów co wymusza stosowanie mieszanin zbiornikowych, o ile nie jest to zabronione lub niewskazane.

Czy będzie Pan stosował gibereliny w kolejnych sezonach w swoim sadzie?

Nie widzę powodów, żeby zaprzestać stosowania giberelin. Od kiedy wprowadziłem gibereliny do mojego sadu, ilość i jakość plonów znacząco wzrosła. Zabieg giberelinami w okolicy kwitnienia, jak też program jakościowy po kwitnieniu na stałe wpisuję do grafiku zabiegów.  Termin zabiegu uzależniony jest od przebiegu wegetacji i pogody w nadchodzącym roku.

Rozmawiał: Robert Binkiewicz