Program nawożenia truskawki

truskawki nawożenieAby uzyskać satysfakcjonujące plony warto wcześniej przemyśleć kiedy i jakie produkty zastosować nawożąc truskawkę. Podpowiadamy jak przygotować program nawożenia w przypadku plantacji owocujących truskawki.

Silny system korzeniowy truskawki przez poprawę żyzności gleby

rosahumus użyźniaczTruskawki z reguły uprawiane są na glebach lekkich, ubogich w próchnice. W celu poprawy żyzności gleb i rozwoju systemu korzeniowego bardzo wczesną wiosną należy zastosować Rosahumus w dawce 3kg/ha. Dzięki nawozom takim jak Delsol możemy wpłynąć na poprawę sprawności i aktywności biologicznej gleby, oraz wzmocnić system korzeniowy i zwiększyć zaopatrzenie roślin w żelazo.

program nawożenia truskawki

Nawożenie truskawki NPKMg

fructus truskawkaPodstawowe nawożenie NPK w truskawkach wykonujemy bardzo wczesną wiosną. W zależności od zasobności gleb zaleca się nawozy bezchlorkowe, które dostarczą roślinom startową dawkę azotu. Polecamy Rosafert 12-12-17-2, Rosafert 15-5-20-2, Rosafert 5-12-24 oraz YARA Mila complex, Ogród truskawka, Fructus truskawka w dawce 150–300 kg/ha.

Poprawa kondycji roślin

Fosfiron CuSzybki start po zimie zapewni stosowanie nawozu Fosfiron Cu, który zawiera unikalne połączenie aktywnego, łatwo dostępnego dla roślin fosforu oraz miedzi. Nawóz ten stymuluje mechanizmy obronne roślin, poprzez zwiększoną produkcje fitoaleksyn. Można go stosować poprzez fertygację, jak i do oprysków dolistnych.  Aby przyspieszyć wzrost roślin po ruszeniu wegetacji można stosować także Fosfiron Mg w dawce 2–3 l/ha, Rosaleaf 2, Rosasol 19-19-19 w dawce 3–4 kg/ha.

Nawożenie borem

Rheobor i MissiborBor wpływa na poprawę kwitnienia, lotność pyłku oraz wiązanie owoców. Oprysk nawozami borowymi wpływa korzystnie na pobieranie wapnia, a co za tym idzie na jędrność i trwałość owoców. Po wytworzeniu pąków kwiatowych celowe jest zastosowanie oprysku nawozami borowymi: Bolero 0,5–1 l/ha, Rheobor 1–2 l/ha lub Manni-Plex B 2l/ha, Missibor 0,25kg/ha.

Nawozy na bazie alg morskich

AlgexProdukty te mają bardzo duży wpływ na wielkość i jakość plonu. Po wytworzeniu pąków kwiatowych i podczas kwitnienia polecamy zastosować Algex. Jest to nawóz stymulujący odżywianie mineralne roślin. Oprócz zawartości bogatego w składniki aktywne ekstraktu z alg Ascophyllum nodosum zawiera szereg składników pokarmowych. Dawka to 5 l/ha. W tym samym okresie można zastosować nawozy biostymulujące z gamy Fertileader. Do momentu kwitnienia nawóz Fertileader Leos zawierający bor i cynk.

Wapń

Viflo Metalosate CalciumO odpowiednie zaopatrzenie owoców w ten składnik należy zadbać od momentu wytworzenia pierwszych owoców. W tym celu należy wykonać 1-3 zabiegi nawozem Metalosate Calcium w dawce 2 l/ha. Wapń w tym nawozie jest skompleksowany unikalnym kompleksem aminokwasów, dzięki czemu pobierany jest praktycznie w ciągu 3 godzin od zabiegu. Do oprysków można używać także: Rosatop Ca, Agrocean Ca, VIFLO CAL S, który oprócz wapnia zawiera także nanosrebro.

Fertygacja truskawki

Fosfiron MgW czasie suchej wiosny i lata, wraz z nawadnianiem należy stosować nawozy całkowicie rozpuszczalne w wodzie, np. z serii Rosasol. Zaleca się stosowanie fertygacji raz w tygodniu, zużywając w tym celu ok. 10–15 kg nawozów (stężenie pożywki 0,01–0,015%). Do fertygacji truskawek szczególnie polecamy na początku wegetacji w celu pobudzeniu systemu korzeniowego Rosasol 15-30-15, Fosfiron Mg. Przed kwitnieniem w okresie intensywnego wzrostu Rosasol 19-19-19, Fosfiron Mg, a w okresie kwitnienia i owocowania Rosasol 8-17-41, Rosasol 8-24-34. Przemiennie z Rosasolami warto zastosować saletrę wapniową Calcinit lub Ducanit.

Przygotowanie plantacji do zimowania i następnego sezonu

mikrostar complex nawóz mikroelementyZabiegi przygotowujące plantacje do następnego sezonu należy zacząć już po zbiorach. Nie później niż do końca sierpnia należy zastosować Rosafert 5-12-24, Rosafert 12-12-17, Rosafert 15-5-20; YARA Mila complex, Ogród truskawka, Fructus truskawka w dawce 200–300 kg/ha. Po skoszeniu liści warto wzmocnić plantacje mikroelementami stosując Mikrostar complex w dawce 0,5 kg/ha, oraz potasem, stosując Rosaleaf 4 lub Rosasol 8-24-34 w dawce 3–4 kg/ha. Na glebach ubogich w próchnicę późną jesienią zastosować Rosahumus w dawce 3kg/ha.

Polecane artykuły:

magazyn doradca sadowniczy