Platina zapobiega pękaniu czereśni

Czereśnie pękanieW ostatnich latach uprawa czereśni jest jedną z najbardziej dochodowych upraw sadowniczych. Jednak w sezonach z dużą ilością opadów znaczna część owoców pęka. Powoduje to bardzo duże straty –  zdecydowanie obniża się jakość owoców, a więc i opłacalność uprawy. Jakie są tego przyczyny i jak temu zapobiec?

Przyczyny pękania owoców

Główną przyczyną pękania owoców czereśni jest nadmiar wody w czasie ich dojrzewania, przy czym najgroźniejsze są spękania powstające bezpośrednio przed zbiorami. Od 3–4 tygodni po kwitnieniu skórka owocu przestaje bowiem przyrastać na grubość. W okresie dojrzewania owoce intensywnie zwiększają swoją wielkość. W tym czasie ich objętość zwiększa się o około 400%. W związku z tym powierzchnia skórki jest coraz większa, ale też staje się ona cieńsza, bardziej delikatna. Dlatego właśnie niezmiernie ważna jest jej elastyczność.

Woda do owocu dostaje się na dwa sposoby:

● jest pobierana poprzez skórkę owocu po opadach deszczu (głównie podczas długich opadów deszczu) – zjawisko osmozy. W ten sposób do owocu dociera około 70% zmagazynowanej w nim wody. Problem pękania owoców nie występuje, dopóki stężenia roztworów w owocu i na owocu są takie same. Kiedy ciśnienie w owocu wzrasta, powstają małe spękania – szczególnie wokół szypułki i na wierzchołku owocu;

● jest pobierana przez szypułkę owocu po tym, jak zostanie pobrana przez korzenie drzewa. W ten sposób woda do owocu jest transportowana głównie podczas opadów deszczu następujących po suszy.

W wyniku dostarczenia dużej ilości wody do owocu wzrasta w nim turgor i powstają duże pęknięcia wzdłuż owocu lub w miejscach, gdzie były wcześniej małe pęknięcia (często są to mikropęknięcia niewidoczne gołym okiem).

Pękanie czereśni zapobieganie

Czynniki ograniczające pękanie

Aby ograniczyć pękanie owoców czereśni, należy:

● sadzić odmiany mniej podatne na pękanie owoców (np. ‘Vanda’, ‘Kordia’ czy ‘Regina’);

● stosować nawozy zatrzymujące wodę w glebie;

● w okresie suszy nawadniać rośliny, aby ograniczyć ryzyko niedoboru wody i zjawisko szoku wzrostowego, który występuje po okresie suszy;

● budować konstrukcje osłaniające drzewa przed deszczem;

● stosować nawozy wapniowe zwiększające elastyczność skórki owoców. Szczególnie godne polecania są nawozy: Metalosate Calcium, którym należy opryskiwać dolistnie drzewa w okresach różowego pąka, pełni kwitnienia i opadania płatków kwiatowych, oraz Rosatop Calcium podawany w okresie wzrostu zawiązków;

● stosować nawóz Platina.

Dlaczego Platina?

Nawóz Platina produkuje belgijska firma Globachem. Zawiera on 50 g tryptofanu w 1 litrze nawozu. Tryptofan jest jednym z aminokwasów niezbędnych do budowy komórek roślinnych. Stosowany do dolistnego opryskiwania czereśni chroni owoce przed pękaniem, gdyż znacznie zwiększa szczelność ich skórki, dzięki czemu woda trudniej wnika do owoców. Poprawia także elastyczność skórki owocu, a tym samym może on przyjąć większe ilości wody z opadów bez jej uszkodzenia.

Pierwszy zabieg nawozem Platina należy wykonać na początku wybarwiania się owoców. Następne przeprowadza się w odstępach 7–10 dni lub po intensywnych opadach deszczu. Zalecana dawka nawozu wynosi 1–1,5 l/ha w 700–1000 l wody.

W Polsce największe straty w sadach czereśniowych powodują intensywne opady deszczu następujące po okresach suszy podczas dojrzewania i zbiorów owoców. Dlatego też wprowadzenie do programu poprawy jakości owoców nawozu Platina jest celowe i uzasadnione, co potwierdzają badania wykonane w Belgii przez Barta Liesenborghsa, doradcę sadowniczego z firmy Lieverfruit, oraz w Polsce w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach.