Komunikat sadowniczy z dnia 1.04.2015 – parch i choroby drewna

W ostatnim terminie obserwacji 31.03 po deszczowym weekendzie i temperaturze oscylującej w granicach 5-10 C badane pseudotecja kwalifikowano głównie do 4 stadiów rozwojowych według przyjętej skali bonitacyjnej tj. 2, 3, 4 i 5 stadium.

5 stadium rozwojowe owocników grzyba

Najwięcej pseudotecjów w 5 stadium rozwoju tj. z ponad 30% workami z zarodnikami workowymi zaklasyfikowano  w przypadku odmiany ‘Kosztel’ –96%,‘Sampion’(Koprzywna) – 87%, ‘Gloster’(Kazimierków) – 51%. Najmniej zaś na odmianie Ligol’ (Błędów)- 37% oraz ‘Golden’ (Kazimierków) – 38%.

parch nowy dwór

4 stadium rozwojowe owocników grzyba

W tym czasie również bardzo dużo owocników znajdowało się w 4 stadium rozwoju tj. owocnik z 10-30% worków z zarodnikami workowymi. Najwięcej był ich na odmianie ‘Gloster’ – 22%, ‘Ligol’ – 22%, ‘Golden’ – 17%. Najmniej owocników w tym stadium rozwoju odnotowano na odmianie ‘Sampion’ – 6% i ‘Kosztela’ – 3%.

parch koprzywna

3 stadium rozwojowe owocników grzyba

Natomiast w stadium 3 rozwoju owocników grzyba, najwięcej pseudotecjów odnotowano na odmianach: ‘Ligol’ – 31%, ‘Gloster’ – 15%. Najmniej owocników w tym stadium rozwoju odnotowano w przypadku odmiany ‘Sampion’ – 2% i ‘Kosztela” gdzie nie odnotowano owocników.

parch błędów

2 stadium rozwojowe owocników grzyba

Stadium 2 tj. owocnik z wykształconymi workami odnotowano na odmianach: ‘Gloster’ – 12%, ‘Golden’ – 17%,  ’Ligol’ – 10%. Najmniej owocników w tym stadium rozwoju odnotowano na odmianie: ‘Sampion’ – 4%,  ‘Kosztel’- 1%.

Dojrzałość zarodników – barwa

Zarodniki workowe w dniu wykonywania obserwacji posiadały barwę zielonkawą do jasnooliwkowej. Jedynie w przypadku odmiany ‘Kosztela’ obserwowano zdecydowanie ciemniejszy kolor zarodników (oliwkowozielony). Zmiana koloru zabarwienia zarodników, świadczy o procesie osiągania dojrzałości i gotowości do wysiewu w najbliższych dniach przy sprzyjającej pogodzie dla rozwoju grzyba Venturia inaequalis.

Sporetrap

Podczas prowadzonej obserwacji wysiewów zarodników workowych (tj. 27, 28,29,30 marca) odnotowano 75 zarodników workowych w m3. Jest to bardzo niewielka liczba, która nie stanowi zagrożenia potencjalną infekcją z racji niesprzyjających warunków pogodowych. Ponadto zarodniki nie posiadały typowego koloru świadczącego o ich dojrzałości, a także sprawiały wrażenie zniekształconych jakby „odwodnionych”.

23b  10k

Podsumowując. Wykształcone worki są wypełnione zarodnikami workowymi na poziomie około 30%. Zarodniki te wciąż jednak nie są na tyle dojrzałe, aby mogło dojść do ich wysiewu.

Zagrożenie rozwoju raka drzew owocowych

Jednocześnie obecna sytuacja sprzyja rozwojowi innych chorób m.in. Raka drzew owocowych. Znaczna większość sadów jest po cięciu, w związku z tym jest duże ryzyko infekcji przez choroby kory i drewna. Biorąc pod uwagę fakt, że parch do tej pory nie stanowił zagrożenia i nie ma pewności czy w ciągu najbliższych dni dojdzie do pierwszych groźnych wysiewów, poza parchem priorytetem powinny być zabiegi zabezpieczające przed chorobami kory i drewna oraz bakteryjnymi.
W związku z powyższym, bez względu na to czy ktoś już wykonał pierwszy zabieg miedziowy, czy jeszcze nie, jak tylko warunki pozwolą przed Świętami celowy jest zabieg jednym z preparatów miedziowych. Miedź w tym okresie jest wystarczająca do zabezpieczenia przed parchem, oraz skutecznego ograniczenia rozwoju Raka drzew owocowych.

Polecamy jeden z preparatów miedziowych:miedzian fungicydy miedziowe

vernoFunguran A Plus 50 WP

Miedzian 50 WP

Cuproflox 380 SC (nawożenie + ochrona)

Verno (30% miedzi + 30% cynku w formie tlenkowej – nawożenie + ochrona)

 

Karolina Felczak
Robert Binkiewicz, Agrosimex

Info Karta