Obserwacja rozwoju parcha jabłoni z dnia 27.03.2017r.

W ostatnim terminie obserwacji 27.03.2017r., po dość chłodnym tygodniu, gdzie temperatura wynosiła ponad 10C oraz miejscowymi opadami deszczu i dużej wilgotności powietrza, badane pseudotecja kwalifikowano głównie do 3 stadiów rozwojowych według przyjętej skali bonitacyjnej tj. 3, 4 i 5 stadium.

Podczas obserwacji odnotowano owocniki, które znajdowały się w III stadium rozwoju tj. w owocniku znajduje się 1-10% worków z zarodnikami workowymi, które zazwyczaj są jeszcze bezbarwne/hialinowe. Najwięcej było ich na odmianie ‘Ligol’(Błędów) – 16%,‘Gala’ – 15%,  ‘Gloster’ – 40% oraz ‘Idared’ – 14%.

Najmniej owocników w tym stadium rozwoju odnotowano na odmianie ‘Golden’ – 13%, ‘Red Jonaprince’ – 11%, ‘Kosztela’ – 13%, ‘Sampion’ – 12%.

W przypadku wszystkich analizowanych pseudotecjów odmian jabłoni, odnotowano również owocniki w IV stadium tzn. w owocniku znajduje się od 10 do 30% worków z zarodnikami workowymi, które wykazują cechy dojrzałości (mianowicie zmiana koloru na jasnozielony/ jasnoolikowy).

Najwięcej owocników w tym stadium odnotowano w przypadku odmiany‘Gloster’ (Kazimierków) – 28% ‘, ‘Kosztela’ (Nowy Dwór) – 32%, ‘Gala’ – 35 %oraz ‘Red Jonaprince’ (Kocerany) – 27% oraz ‘Sampion’ (Koprzywna) – 35%.

PrzechwytywanieNajmniej owocników w tym stadium obserwowano w przypadku odmiany, ‘Idared’ (Wólka Babska) -14%, ‘Golden’ (Kazimierków)- 20% Ligol’ (Błędów) – 16%.

W tym  terminie obserwowano owocniki, które zaliczono do V stadium rozwoju tj. ponad 30% worków z zarodnikami workowymi o wyraźnej zmianie zabarwienia na kolor zielony do jasnooliwkowego.

Najwięcej owocników w tym stadium odnotowano w przypadku odmiany ‘Ligol’ (Błędów) – 60% oraz odmiany ‘Red Jonaprince’ (Kocerany) – 60% oraz ‘Idared’(Wólka Babska) -60%, a także ‘Golden’ (Kazimierków) -61%, ‘Kosztela’ (Nowy Dwór) – 52% .

Najmniej owocników w tym stadium odnotowano w przypadku odmiany ‘Gloster’ (Kazimierków) – 25%, ‘Sampion’ (Koprzywna) – 46%, ‘Gala’ (Potycz) – 50%.

Zarodniki workowe w dniu wykonywania obserwacji posiadały barwę zielonkawą do jasnooliwkowej. Zmiana koloru zabarwienia zarodników jaka nastąpiła podczas ostatniego tygodnia, świadczy o procesie osiągania dojrzałości i gotowości do wysiewu
w najbliższym czasie, przy sprzyjającej pogodzie dla rozwoju grzyba Venturia inaequalis.

Przechwytywanie

Na dzień dzisiejszy wypełnienie owocników workami z zarodnikami workowymi zdolnymi do infekcji oceniane jest na ok. 40%. W najbliższym czasie przy sprzyjających warunkach tj. temperatura (ok. 15 0C) oraz opady deszczu, mogą przyczynić się do wystąpienia pierwszych wysiewów a tym samym pierwszych infekcji pierwotnych.

Zmiana koloru zarodników workowych na kolor jasnozielony zbiega się w tym momencie z rozwojem tkanki zielonej na drzewach jabłoni.  W związku z tym należy mieć na uwadze, że w tym tygodniu powinny być wykonane już pierwsze zabiegi preparatami miedziowymi. Ponieważ nawet nieznaczne pierwsze wysiewy zarodników workowych, mogą powodować zagrożenie, którego nie powinno się bagatelizować.

Karolina Felczak

Paulina Kurczak