DoradztwoSadownicze.pl

12 kwietnia, 2017

Obserwacja rozwoju parcha jabłoni z dnia 10.04.2017r.

Obserwacja dynamiki rozwoju pseudotecji grzyba Venturia inaequalis przeprowadzona dnia 10.04 wykazała, że na liściach wszystkich ocenianych odmian, pseudotecja osiągnęły już maksymalną dojrzałość,  czyli kwalifikowano je do 5 stadium rozwoju,  a pojedyncze owocniki  znajdywały się także w  4 stadium rozwoju.

Zarodniki workowe znajdujące się w workach posiadały oliwkowe zabarwienie, co świadczy o ich dojrzałości i zdolności do wysiewów. Co potwierdziły odnotowane zarodniki workowe analizowane za pomocą urządzenia do monitoringu – Sporetrap.

W zeszłym tygodniu odnotowano pierwszy dość znaczny wysiew zarodników workowych- ponad  2000 zarodników w m3.

Owocniki wypełnione workami z dojrzałymi zarodnikami workowymi- odmiana 'Gala' (Potycz)

Owocniki wypełnione workami z dojrzałymi zarodnikami workowymi- odmiana ‚Gala’ (Potycz)

 

Wysoka wilgotność powietrza powoduje samoczynne uwalniane się zarodników workowych z worków, ponadto wysiewom sprzyjają dość intensywne opady deszczu, odnotowane w zeszłym tygodniu. Zaistniałe sytuacje w ostatnich dniach  potwierdzają pełną gotowość, zdolność oraz dojrzałość zarodników workowych do wysiewu i dokonywania pierwszych silnych i znaczących infekcji.

Podczas analizy dojrzałości pseudotecjów na 100 owocnikach z każdej odmiany odnotowano, że najwięcej wypełnionych workami z dojrzałymi zarodnikami workowymi jest w przypadku: odmiany ‘Sampion’ (Koprzywna)  w tym czasie 94 % badanych pseudotecjów wykazało maksymalną dojrzałość, a 95 % pseudotecjów odmiany ‘Idared’ (Wola Babska), 90% w przypadku odmiany ‘Kosztela’ (Nowy Dwór), oraz ‘Gloster’ (Kazimierków), także 92% znajdowało się w 5 stopniu rozwoju w przypadku odmiany ‘Red Jonaprince’ (Kocerany).

Natomiast dynamika dojrzałości owocników w przypadku odmiany ‘Ligol’ (Błędów) i ‘Golden (Kazimierków) wynosiła 87%, zaś ‘Gala’ (Potycz) – 86%.

Przechwytywanie

 

W przypadku IV stadium rozwoju tj. owocnik z 10-30% worków z zarodnikami workowymi. Najwięcej było ich na odmianie – ‘Ligol’(Błedów) – 13% i ‘Gala’ (Potycz) –  12%. W przypadku odmiany ‘Golden’ (Kazimierków)  – 10%.

Najmniej owocników w tym stadium rozwoju było na odmianie ‘Idared’ (Wola Babska) – 4%, ‘ Sampion’ (Koprzywna) – 6%, ‘Kosztela’ (Nowy Dwór) – 9% oraz ‘red Jonaprince’ (Kocerany) – 7% oraz ‘Gloster’ (Kazimierków) – 8%.

Przechwytywanie

Obecne wypełnienie owocników grzyba V.inaequalis workami z zarodnikami workowymi zdolnymi do infekcji oceniane jest na ponad 75%. W najbliższym czasie przy sprzyjających warunkach tj. temperatura (optymalna 15 0C), opad deszczu lub też wysoka wilgotność powietrza mogą przyczynić się do silnych wysiewów i infekcji pierwotnych.

Karolina Felczak , Paulina Kurczak

Komentarze do artykułu:

Brak komentarzy

Comments are closed.

Strona należy do Agrosimex Sp. z o. o. Wszelkie prawa zastrzeżone. Strony internetowe - Larso.pl