Nawożenie truskawek (cz.2)

truskawkaDzięki odpowiedniemu programowi nawożenia truskawki można liczyć na satysfakcjonujące plony owoców. Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie fertygacji. Przedstawiamy program nawożenia truskawek do zastosowania w drugim i kolejnych latach uprawy.

Jeśli chcesz przeczytać pierwszą część artykułu kliknij tutaj: Nawożenie truskawek (cz.1)

Nawożenie truskawki wiosną

W uprawie truskawek bardzo wczesną wiosną trzeba zastosować podstawowe nawożenie NPK, stosując w zależności od zasobności gleb nawozy bezchlorkowe: Rosafert 12-12-17, Rosafert 15-5-20, YARA Mila complex, Ogród truskawka, Fruktus truskawka w dawce 150–300 kg/ha. Używając tych nawozów, dostarczamy także startową dawkę azotu.

Fosfiron CuWczesną wiosną, szczególnie na glebach lżejszych, w celu silniejszego wzrostu i zwiększenia odporności truskawek na niekorzystne warunki atmosferyczne i patogeny warto zastosować oprysk Rosahumusem w dawce 3 kg/ha + Delsol 1–2 l/ha. Po ruszeniu wegetacji w celu przyspieszenia wzrostu roślin polecamy wykonać oprysk nawozem Fosfiron Mg w dawce 2–3 l/ha lub Rosaleaf 2 lub Rosasol 19-19-19 w dawce 3–4 kg/ha, a w przypadku braku mikroelementów Mikrostar complex w dawce 0,5 kg/ha.

Nawożenie truskawki przed i w czasie kwitnienia

Po wytworzeniu pąków kwiatowych przez truskawkę celowe jest zastosowanie oprysku nawozami borowymi: Bolero 0,5–1 l/ha, Rheobor 1–2 l/ha. Oprysk borem wpływa na poprawę kwitnienia, lotność pyłku i wiązanie owoców. Dobre zaopatrzenie truskawek w bor zapobiega deformacjom owoców oraz wpływa korzystnie na pobieranie wapnia, a co za tym idzie na jędrność i trwałość owoców.

AlgexPo wytworzeniu pąków i podczas kwitnienia, szczególnie jeżeli występują niskie temperatury, polecamy wykonać oprysk nawozem Algex. Nawóz ten zawiera NPK + 10% ekstraktu alg morskich Ascophyllum nodosum (fitohormony, aminokwasy, kwas alginowy), dzięki czemu stymuluje podziały komórkowe, poprawia kwitnienie, owocowanie i wzrost truskawek.

W celu zapewnienia dostatecznej ilości azotu i wapnia oraz potasu niezbędnego do wzrostu roślin na początku kwitnienia należy zastosować Nitrabor lub Unika Calcium w dawce 150 kg/ha.

Nawożenie truskawki w czasie owocowania

Od wytworzenia pierwszych owoców truskawki trzeba zadbać o odpowiednie zaopatrzenie owoców w wapń. Dobre zaopatrzenie w ten pierwiastek odpowiada za jędrność i trwałość owoców. W tym celu należy wykonać przynajmniej trzy zabiegi nawozem Metalosate Calcium w dawce 2 l/ha.

truskawka Metalosate Ca

Wapń w tym nawozie jest skompleksowany aminokwasami roślinnymi (jako jedyny na polskim rynku), dzięki czemu praktycznie w ciągu trzech godzin jest pobierany przez liście i owoce. Aminokwasy z nawozu są wykorzystywane w metabolizmie roślin. Do oprysków można używać także: Rosatop Ca, Agrocean Ca, Rosafos, Rosacal plus.

truskawka Metalosate Ca

Przemiennie z Metalosate warto zastosować Rosaleaf 4 lub Rosasol 8-24-34. Nawozy te zawierają dużo potasu, który wpływa korzystnie na gospodarkę wodną roślin oraz na gromadzenie cukrów w owocach, dzięki czemu są one słodsze i smaczniejsze.

Nawożenie truskawki po zbiorach

Po zbiorach owoców trzeba rozpocząć zabiegi przygotowujące plantację truskawek do następnego sezonu. Nie później niż do końca sierpnia należy zastosować: nawożenie NPK, Rosafert 12-12-17, Rosafert 15-5-20, YARA Mila complex, Fruktus truskawkę, Ogród truskawkę, Bontar Max w dawce 200–300 kg/ha.

Microstar ComplexPo skoszeniu liści truskawki warto wzmocnić plan plantacje mikroelementami, stosując Mikrostar complex w dawce 0,5 kg/ha, oraz potasem, stosując Rosaleaf 4 lub Rosasol 8-24-34 w dawce 3–4 kg/ha. Jeżeli w trakcie wegetacji zaobserwowano niedobory wapnia i zahamowanie wzrostu roślin, jesienią warto zastosować Wapniak Kornicki, Physiomax w dawce 200–300 kg/ha.

Fertygacja truskawek

Truskawka jest bardzo wrażliwa na brak wody  dlatego w lata suche na plantacjach, na których są instalacje nawodnieniowe, wraz z nawadnianiem należy stosować całkowicie rozpuszczalne w wodzie nawozy, np. Rosasol. Fertygację truskawek należy stosować raz w tygodniu, zużywając ok. 10–15 kg nawozów (stężenie pożywki 0,01–0,015%).

Do fertygacji truskawek polecamy na początku wegetacji w celu pobudzeniu systemu korzeniowego Rosasol 15-30-15, Fosfiron Mg, przed kwitnieniem w okresie intensywnego wzrostu Rosasol 19-19-19, Fosfiron Mg, a w okresie kwitnienia i owocowania Rosasol 8-17-41, Rosasol 8-24-34. Przemiennie z Rosasolami warto zastosować saletrę wapniową Calcinit lub Ducanit.

Polecane artykuły: