Komunikat sadowniczy z dnia 30.07.2015 – zalecenia po zbiorze wiśni i czereśni

wiśnia, czreśniaZakończyły się już zbiory czereśni, aktualnie zbierane są owoce w sadach wiśniowych. W okresie pozbiorczym w niektórych sadach konieczna będzie kontynuacja ochrony przed chorobami: drobną plamistością liści drzew pestkowych, srebrzystością liści, poprzedzone lustracją sadu. Należy  również zaplanować nawożenie dolistne i cięcie drzew.

Drobna plamistość liści drzew pestkowych

Choroba ta obniża kondycję roślin i ich potencjał plonotwórczy w kolejnym sezonie. Drzewa, z których przedwcześnie opadają liście zdecydowanie łatwiej przemarzają, nawet w przeciętnie mroźne zimy. Czasami objawy choroby ujawniają się dopiero w okresie zbiorów owoców i tuż po nich. W  kwaterach wiśni i czereśni, w których porażenie liści przekroczy 10% należy, szczególnie w okresie przedłużającej się deszczowej pogody, wykonać kolejne 1, a nawet 2 zabiegi zwalczające.

Kierujemy się zasadą, że fungicydów dodynowych i IBE nie powinno się stosować częściej niż 2 razy w sezonie, należy więc przeanalizować dotychczasowy program ochrony i wybrać do ochrony preparat z grupy, której wcześniej nie stosowano lub wykorzystano tylko1x w sezonie.

Zwalczanie drobnej plamistości liści drzew pestkowych

  • Czereśnie Topsin M 500 SC – dawka 1,5 l/ha;
  • Wiśnie Syllit 65 WP – 1,2 kg/ha, Merpan 80 WG – 1,9 kg/ha, Kaptan Plus 71,5 WP – 2,0 kg/ha, Topsin M 500 SC – 1,5 l/ha difenokonazol Score 250 EC – 0,2 l/ha – zgodnie z rejestracją

W sadach, w których  jest duża presja choroby poleca się jeden zabieg mieszaniną: difenokonazol + Merpan  80 WG

Srebrzystość liści

Po zbiorach zachęcamy do przeprowadzenia lustracji sadu , w trakcie której zaznaczamy drzewa porażone przez srebrzystość liści, aby omijać je przy cięciu drzew zdrowych a w dogodnym czasie usunąć (pozostawienie ich w sadzie niesie niebezpieczeństwo porażenia w bardzo krótkim czasie kilku kolejnych sąsiednich drzew zdrowych).

Przed cięciem trzeba pouczyć osoby wykonujące cięcie, aby omijały zaznaczone wyraźnie drzewa z objawami srebrzystości liści. Te, na których porażona  jest pojedyncza gałąź należy ciąć po zakończeniu cięcia drzew zdrowych, a drzewa porażone silniej należy bezwzględnie usunąć z sadu w całości (nie zostawiać dolnego odcinka pnia, na którym mogą wytworzyć się w przyszłości zarodniki podstawkowe grzyba, odpowiedzialne za szerzenie się choroby w sadzie).

Nie ma środków chemicznych do jej zwalczania, pozostaje jedynie zapobieganie szerzeniu się patogena w sadzie.

Rak bakteryjny

viflo_chitosolW okresie po zbiorach a przed opadaniem liści  powinno się leczyć rany rakowe na pniu i  grubszych konarach. Dzięki temu w okresie opadania liści ogranicza się rozprzestrzenianie choroby. Przesunięcie tego zabiegu na okres  zimy lub wiosny nie jest dobrą praktyką.

W trakcie cięcia drzew należy usunąć wszystkie chore, zbrunatniałe części do zdrowej tkanki (a lepiej z zapasem tkanki zdrowej na przykład 10-20 cm), a następnie zabezpieczyć większe rany, poprzez zasmarowanie ich: farbą emulsyjną z 1-2% dodatkiem fungicydu miedziowego (na 1 litr farby dodać około 1-2 dag preparatu) lub żelem Viflo Chitosol Silver – rany po cięciu należy pokryć jednolitą warstwą preparatu przy użyciu pędzla lub wykonać oprysk stosując 15 l/ha w rozcieńczeniu nie większym niż 1 l preparatu/25 l wody. Zapobiega on rozwojowi chorób kory i drewna oraz przyspiesza gojenie ran.

Środek Viflo Chitozol Silver pokrywa powierzchnię rany trwałą i elastyczną powłoką o dużej odporności na czynniki atmosferyczne.

Przędziorki i śluzownice

Niestety obecnie brak jest zarejestrowanych insektycydów do stosowania przeciwko tym szkodnikom w okresie po zbiorach. Ochronę należy więc zaplanować w kolejnym sezonie (w 2015 roku rejestrację miał akarycyd Envidor 240 SC)

Próg zagrożenia: 5-7 form ruchomych na 1 liść w lipcu

Nawożenie dolistne po zbiorach owoców

Warunkiem dobrego plonowania drzew w kolejnym roku jest ich właściwe odżywienie dolistne latem -najlepiej zaplanować 2-3 zabiegi nawożenia po zbiorach, wykonując je co 8-10 dni. W efekcie tych zabiegów drzewa charakteryzują się doskonałą jakością liści do momentu ich opadnięcia, a to z kolei wpływa na dobre odżywienie tworzących się w tym czasie pąków kwiatowych.

Kwiaty powstałe ze słabych pąków są zdolne do zapłodnienia przez krótki czas, słabo wiążą owoce, a powstałe z nich zawiązki są podatne na opadanie już pod wpływem niewielkiego stresu. Z kolei te prawidłowo uformowane są odporniejsze na suszę, mróz i inne niekorzystne warunki i dają większe prawdopodobieństwo zawiązania owoców.

W okresie krótko po zbiorach poleca się

  • Mocznik 3-5 kg/ha lub Azofol 5 l/ha + Siarczan magnezu 5-7 kg/ha, za każdym razem dodając + Mikcrostar Complex do 1 kg/ha
  • Zamiast siarczanu Mg można zastosować ASX Magnez plus 2-3 kg/ha- całkowicie rozpuszczalny nawóz azotowo – magnezowy z siarką oraz bardzo wysoką zawartością mikroskadników (zmniejszając dawki pozostałych komponentów)
  • Nawozy te można aplikować łącznie z fungicydem

Azofol to koncentrat nawozowy do dokarmiania roślin azotem, magnezem i siarką – synergia azotu i siarki wpływa na efektywność nawożenia, dzięki czemu efektywność nawozu jest o 30 % wyższa od czystego mocznika. Bardzo dobrze wpływa na wyższą produktywność drzew w kolejnym sezonie dwukrotny zabieg po zbiorach organicznym roztworem nawozu azotowego:  Aminofort w dawce 3 l/ha lub  Aminopool 2,5 kg/ha  (jednak wówczas redukujemy nieco dawkę mocznika (3 kg/ha) lub rezygnujemy  z jednego zabiegu mocznikiem (można  stosować  łącznie z fungicydem).

Analiza gleby

Okres po zbiorach to dobry czas na pobranie z sadu próbek glebowych. Nawożenie sadu bez systematycznej kontroli zasobności gleby prowadzi do nadmiernego, a nawet szkodliwego działania nawozów mineralnych na rośliny czy środowisko. Ponadto przenawożenie gleby nigdy nie wpływa pozytywnie na zwiększenie plonu, a producent ponosi niepotrzebne koszty.

Cięcie drzew

  • W okresie suchej i ciepłej pogody powinno się zaplanować zasadnicze cięcie drzew. Zdecydowanie najlepszym terminem cięcia wiśni i czereśni jest czas krótko po zbiorach, w lipcu, sierpniu, do pierwszych dni września.
  • Cięcie letnie zdecydowanie mniej niż cięcie zimowe czy wiosenne naraża drzewa na porażenie grzybem srebrzystości liści i bakteriami raka bakteryjnego. W tym okresie (przewaga dni ciepłych, suchych i słonecznych, nie sprzyjających infekcjom) rany szybko obsychają  i jest najmniejsze niebezpieczeństwo ich zakażenia przez patogeny grzybowe.
  • Ponadto przeprowadzenie cięcia czereśni i wiśni latem odsłania pędy położone w głębi drzewa, które korzystając z obfitego nasłonecznienia, zdecydowanie lepiej zawiązują pąki kwiatowe – w całej objętości korony
  • Po cięciu letnim cała energia drzewa (składniki pokarmowe) skierowana jest dla właściwego odżywienia pąków kwiatowych, tych, które pozostały po cięciu korony. Nie ma już konkurencji zbędnych pędów, a te, które zostają mają przez 2-3 miesiące po cięciu komfortowe warunki do tworzenia dobrej jakości pąków.
  • Zdecydowanie lepsze jest regularne i umiarkowane  coroczne cięcie, niż wykonywanie go raz na 2-3 lata.
  • Po cięciu drzew poleca się wykonanie zabiegu jednym z preparatów miedziowych: Cuproflox 380, Viflo Cu B, Funguran A- Plus NEW 50 WP, Viflo Cal S (koncentrat nawozowy z nanosrebrem stymulujący mechanizmy obronne roślin) lub inne preparaty miedziowe zgodnie z rejestracją

Viflo Cu – B już dostępny

  • Nawóz VIFLO CuB – (niebieski) został  już dopuszczony decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi  nr 364/15 do obrotu i stosowania na terenie  Polski. Nawóz ten  jest obecnie najskuteczniejszym preparatem ograniczającym choroby bakteryjne.
  • VIFLO Cu-B  jest nowatorskim nawozem produkowanym w nanotechnologii zawierający miedź i mikroelementy. Jest pierwszym nawozem w którym składniki  pokarmowe są skompleksowane kwasem glukonowym.
  • Połączenie tych 2 elementów zapewnia bardzo szybkie pobranie składników pokarmowych i wysoką skuteczność w likwidacji niedoborów składników pokarmowych oraz ograniczaniu rozwoju chorób bakteryjnych, ale i grzybowych.
  • Ten nawóz to także płynna mieszanina mikroskładników pokarmowych (wszystkie składniki są rozpuszczalne w wodzie).
  • Skład: Bor (B) 1,8 % ; Miedź (Cu) 4,0 %; Mangan(Mn) 0,5 %; Cynk (Zn) 1,0 %
  • Wykazuje działanie systemiczne.

Barbara Błaszczyńska
Doradca Sadowniczy Agrosimex.

Info Karta