Komunikat sadowniczy z dnia 30.04.2015 – owocnice

Owocnice: żółtoroga i jasna

pułapkaOwocnice to błonkówki. Owad dorosły owocnicy żółtorogiej ma czarną barwę ciała, a nogi żółte. Długość ciała wynosi 4-5 mm. Owocnica jasna jest  nieco większa (długość 5-6 mm), żółto-pomarańczowa.

Zimują larwy w kokonach w glebie. Lot owadów dorosłych rozpoczyna się  w kwietniu tuż przed fazą białego pąka kwiatowego i kończy po kwitnieniu. Samice składają jaja pod skórkę działek kielicha lub pod skórkę kielicha (pokładełkiem nacinają działki kielicha). Jedna samica składa około 25 jaj. Larwy wylęgają się pod koniec opadania płatków kwiatowych i wgryzają się w najlepiej rozwinięte zawiązki, najczęściej z boku zawiązka lub w pobliżu jego przyszypułkowego końca. Po uszkodzeniu jednego zawiązka przechodzą na następny. Larwy żerują w pobliżu pestki i powodują opadanie zawiązków. Jedna larwa niszczy od 2 do 4 zawiązków. Po osiągnięciu dojrzałości wraz z zawiązkami spadają na ziemię, i zagrzebują się w wierzchniej warstwie gleby.

Zwalczanie

W sadach, w których nie zwalczano owocnic, ich liczebność wzrasta z roku na rok a zniszczenie zawiązków może wówczas sięgać nawet 100 %. Optymalnym terminem przeprowadzenia zabiegu przeciwko tym szkodnikom  jest końcówka opadania płatków kwiatowych, jeśli na białych pułapkach lepowych odłowiło się ponad 80 szt. owocnic (średnio na pułapkę).

Polecane insektycydy:

  • Mospilan 20 SP  – 0,125/ha
  • Calypso 480 SC –  0,15/ha

Preparaty te zwalczają jednocześnie mszycę, wektora groźnej na niektórych odmianach szarki.

Bardzo proszę zaopatrzyć się w pułapki feromonowe do monitorowania lotów motyli owocówki śliwkóweczki, pułapki należy powiesić do sadu krótko po kwitnieniu w pierwszej dekadzie maja.

 

Barbara Błaszczyńska
Doradca Sadowniczy Agrosimex

Info Karta