Komunikat sadowniczy z dnia 28.04.2014 – Parch + Szara Pleśń – olbrzymie zagrożenie

Obecna sytuacja, jeśli chodzi o zagrożenie ze strony parcha jest bardzo poważna. Prawdopodobnie jest to decydujący moment w tegorocznej ochronie przed tą chorobą.

Piątkowe prognozy pogody sprawdziły się i w całym kraju wystąpiły obfite opady deszczu, które doprowadziły do najsilniejszych wysiewów zarodników oraz infekcji w tym sezonie.

Dodatkowo, mamy pełnię kwitnienia, a więc faza, w której rośliny są bardzo wrażliwe na porażenie oraz wilgoć długo utrzymująca się w kwiatach i liściach. Jest to również faza, w której dochodzi do porażenie przez szarą pleśń i alternarię, przy sprzyjających warunkach, a takie mamy od dwóch dni.

Długotrwale utrzymujące się zwilżenie liści i bardzo duża wilgotność powietrza powoduje wysokie zagrożenie infekcją dokonywaną przez grzyby z rodzaju Alternaria spp. oraz Fusarium spp.

Patogeny te są sprawcami bardzo groźnych chorób gniazda nasiennego m.in. pleśnienie gniazda nasiennego powodowane jest przez grzyby Alternaria spp. oraz odśrodkowe gnicie jabłek, którego sprawcą są grzyby z rodzaju Fusarium spp.

Głównym objawem pleśnienia gniazda nasiennego jest szaroczarna grzybnia, która wypełnia komory nasienne. Pod koniec sezonu wegetacyjnego (lipiec, sierpień) również można obserwować nalot czarnej grzybni na owocach. W przypadku odśrodkowego gnicia jabłek obserwowane jest gnicie owoców od środka, w komorach nasiennych obserwowana jest biało-różowa grzybnia. Infekcja obydwu grzybów następuje podczas kwitnienia jabłoni. W celu ograniczenia występowania tych chorób potrzebna jest ochrona chemiczna w czasie kwitnienia jabłoni, gdy dochodzi do zakażenia. Bardzo dobrą skuteczność w ograniczaniu tych patogenów wykazują preparaty polecane do zwalczania szarej pleśni.

W tabeli przedstawiamy przebieg opadów i infekcji w poszczególnych regionach, na podstawie danych ze stacji iMetos, działających w systemie INFO-KARTA Agrosimex.

tab 1tab 2tab 3

 

Na kolejne dni wciąż zapowiadane są opady. W związku z tym zalecamy intensywną ochronę w tym okresie, bazującą na programie „na zakładkę” czyli zabieg zapobiegawczy przed opadami oraz zabieg interwencyjny/przerywający infekcję po opadach.

Zalecenia:

Bez względu na poprzedni zabieg , polecany jest zabieg interwencyjny, chroniący przed parchem oraz chorobami porażającymi gniazda nasienne owoców (szara pleśń, alternaria).

W regionach, gdzie wystąpiła długa i silna infekcja, oraz intensywne opady na poziomie 20-35mm

Shavit 72 WG 2 kg/ha                                                        Aplosar (tiuram) – 3 kg/ha
lub                                                                        +               lub
Difo 250EC/Score 250EC 0,2 l/ha                           Merpan 80WG/Malvin 80WG/Captan 80WG – 2 kg/ha

 

W regionach, gdzie opady nie były tak intensywne, a infekcja była krótka i lekka, albo w ogóle nie wystąpiła (Kujawy, Wielkopolska):

Qualy 300EC – 0,5 l/ha lub Chorus 50WG – 0,3 kg/ha lub Mythos 300SC – 1,5 l/ha

                                                                                            +
Aplosar (tiuram) – 3 kg/ha albo Merpan 80WG/Malvin 80WG/Captan 80WG – 2 kg/ha

 

Uwaga na temperatury. Środki z grupy IBE (Difo,Score, Shavit) są skuteczne w temperaturach
powyżej 12°C podczas zabiegu oraz kilka godzin po zabiegu.