Komunikat sadowniczy z dnia 27.03.2017r.- porzeczka

Przedwiośnie na plantacji porzeczek

Porzeczka bardzo wcześnie rozpoczyna wegetację, jej rozwój przebiega dynamicznie, mimo
jeszcze niezbyt ciepłej pogody.

W początkowej fazie wegetacji można już rozpocząć ochronę chemiczną szczególnie na tych plantacjach, na których w poprzednim sezonie zauważono uszkodzenia pąków przez krzywika porzeczkowiaczka, z kolei wykonując zabiegi fungicydami/nawozami siarkowymi ograniczamy już potencjalną presję amerykańskiego mączniaka agrestu i wielkopąkowca porzeczkowego.

Przechwytywanie

Krzywik porzeczkowiaczek – szkodnik wczesnej wiosny

Szkodnik to motyl, który uszkadza pąki porzeczki rozwijające się wczesną wiosną. Objawy żerowania gąsienic można zauważyć już na początku wegetacji, w czasie pękania pąków. Wnętrze pąków jest wyjedzone przez gąsienice i wypełnione ich odchodami, które mogą wysypywać się na zewnątrz. Zimujące gąsienice (czerwone z czarną głową i bardzo małe 2 milimetrowe) wędrują po pędach i wgryzają się do pąków w okresie ich pękania. Z czasem gąsienice stają się zielone, dorastając do 10 mm. W maju pojawiają się motyle, których samice składają jaja do związków owocowych, w efekcie wylęgające się gąsienice (te po wylęgu są koloru białego) uszkadzają też owoce.

Zwalczanie:

-Opryskiwanie wykonuje się na przedwiośniu, w okresie pękania pąków porzeczki w ciepłe dni, kiedy gąsienice wędrują po pędach szukając pąków (opryskiwanie najlepiej jest przeprowadzić przy temperaturze powyżej 15 o C).
Lokalnie, jeśli lustracje potwierdzą przekroczenie progu zagrożenia, mogą być potrzebne nawet 2-3 zabiegi wiosną.

Obecnie zarejestrowane są: Mospilan 20 SP (lub inne zarejestrowane odpowiedniki) +zwilżacz Flipper/Hiperion (dodatek zwliżacza znacznie poprawia skuteczność zabiegu) lub pyretroid z deltametryną np. Decis Mega 50 WP (rejestracja na mszyce).

Wielkopąkowiec/Amerykański mączniak agrestu

Powiększone pąki świadczą o obecności w nich wielkopąkowca, niestety przy mniejszej presji szkodnika nie ma objawów wizualnych
Powiększone pąki świadczą o obecności w nich wielkopąkowca, niestety przy mniejszej
presji szkodnika nie ma objawów wizualnych

W okresie pękania pąków warto zastosować pierwszy zabieg fungicydem siarkowym np. Siarkol 80 WP lub nawozem siarkowym Microthiol 80 WG w dawce 3-5 kg/ha łącznie z adiuwantem olejowym Contigol 10 l/ha.

Zabieg ten będzie pierwszym zabiegiem zapobiegawczym skierowanym przeciwko mączniakowi prawdziwemu agrestu, jednocześnie ograniczającym wielkopąkowca porzeczkowego.

Doradca sadowniczy Barbara Błaszczyńska