Komunikat sadowniczy z dnia 27.03.2017r.- borówka amerykańska

Borówka amerykańska – Nabrzmiewanie pąków

Doglebowe nawożenie startowe

Początek zbliża się wielkimi krokami. Pąki powoli pękają i rośliny budzą się do życia. Chociaż temperatury na zewnątrz wciąż są niskie to gleba powoli ale systematycznie się nagrzewa. Obecnie na głębokości 20 cm gleba ma temperaturę ok 5C i w ciągu najbliższych dni będzie się szybko nagrzewała. Jest to idealny moment na zastosowanie posypowego nawożenie NPK. W glebie zmagazynowane są duże ilości wody, częste opary pozwalają na pełne rozpuszczenie się granul nawozów. Z racji na delikatny system korzeniowy niewskazane jest użycie nawozów zawierających potas w formie chlorkowej (sól potasowa). Optymalnymi nawozami dla borówki w tym momencie będą Rosaferty 12-12-17 lub 10-8-24 w dawkach ok 300 – 400 kg/ha, najlepiej dostosowując skład do aktualnej analizy gleby.

Siewnik do Microstaru
Siewnik do Microstaru

W kwaśnym środowisku glebowym, jakiego wymaga borówka, dochodzi do zjawiska blokowania dostępności fosforu przez aktywne jony glinu. Może to w dalszej części sezonu objawiać się fioletowieniem liści i spadkiem wigoru roślin. By ominąć to zjawisko, wczesną wiosną można zastosować specjalistyczny nawóz Microstar PMX, który omija to zjawisko dzięki połączeniu fosforu z kwasami humusowymi. Optymalna dawka do zastosowania wiosną to ok 30-40 kg/ha. By podać tak małą dawkę nawozu, skonstruowano specjalny siewnik, który można wypożyczyć w oddziałach Agrosimex.

Rosafert 12-12-17 po jednym dniu od wysiania
Rosafert 12-12-17 po jednym dniu od wysiania

Regeneracja uszkodzeń mrozowych

W trakcie zimy w wielu lokalizacjach notowano spadki temperatury nawet do -30C co mogło spowodować uszkodzenia pąków. By pomóc w regeneracji uszkodzeń można już w tym momencie podawać nawozy potasowe, bo to właśnie potas jest pierwiastkiem odpowiedzialnym za gospodarkę wodną w roślinie, a dobrze uwodnione tkanki szybciej się odbudowują. W najbliższych dniach należy wykonać nawożenie dolistne podając np. siarczan potasu K-leaf w dawce ok 10 kg/ha łącząc go dodatkowo z nawozem cynkowym np. Zinc 750.

Zabezpieczanie ran po cięciu

Wiosna to również okres ciecia prześwietlającego. Duża ilość powstałych w ten sposób ran to otwarte wrota dla infekcji przez choroby bakteryjne i grzybowe. Chociaż nie ma zarejestrowanych żadnych środków ochrony do
tego celu to od dawana sadownicy wykorzystują w tym celu zbawienne działanie miedzi. Można więc wczesną wiosną wykonać zabieg nawozem zawierającym tlenochlorek miedzi np. Cuproflox 70 lub Miedź plus 50 WP w górnych dawkach.

Doradca Sadowniczy Michał Malicki