Komunikat sadowniczy z dnia 20.05.2014 – Śliwy

W związku z opadami deszczu i długo utrzymującą się wysoką wilgotnością powietrza należy rozpocząć zabiegi przeciwko brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych (ochrona owoców przed gniciem) i kontynuować je co około dwa tygodnie w zależności od pogody.

Objawy –wokół miejsca zakażenia na owocach pojawiają się brunatne plamy gnilne obejmujące stosunkowo szybko cały owoc, na którym pojawiają się popielatoszare skupienia zarodników. Porażone owoce przekształcają się z czasem w mumie, część z nich opada na ziemię, a część pozostaje w koronie (zdarza się, że takie gnijące owoce przylegają do pędów, na których wiosną mogą pojawić się dodatkowo nekrozy.

sliwa

Na odmianach wrażliwych i w lata mokre konieczne jest wykonanie nawet 4-ch zabiegów zwalczających, prowadzonych do zbiorów (z zachowaniem karencji), która wynosi 7 dni, poza Topsinem – dla tego fungicydu wymagana karencja to 14 dni. Nie wszystkie odmiany są w jednakowym stopniu podatne na tę chorobę. Do wrażliwych należą między innymi: Earliblue, President, Empress, Amers, Stanley i owoce innych odmian uszkodzone przez grad czy ze spękaniami skórki.

Polecane fungicydy to: Signum 33 WG, Switch 62,5 WG, Topsin M 500 SC lub jeden z tebukonazoli, które stosujemy z zachowaniem zasady rotacji, nie stosując danej grupy chemicznej częściej niż 2 razy w sezonie.

Fungicydy IBE należy stosować przemiennie z fungicydami Topsin 500 SC i Switch 62,5 WG. W sytuacji wystąpienia gradu i uszkodzeń owoców lepiej wybrać preparat benzimidazolowy czyli Topsin M. Ogranicza on równocześnie dziurkowatość liści drzew pestkowych, która już pojawiła się w sadach śliwowych.

Ważne są również zabiegi profilaktyczne a więc wycinanie porażonych pędów i usuwanie mumii z drzew (owoców porażonych w poprzednim sezonie).

W najbliższym tygodniu ma być zdecydowanie cieplej, należy więc rozpocząć systematyczny monitoring pułapek na owocówkę śliwkóweczkę.