Komunikat sadowniczy z dnia 03.04.14 – Zasady stosowania preparatów olejowych w uprawach sadowniczych

Każdego roku, sadownicy mają dylemat, kiedy wykonać zabieg preparatem olejowym, tak żeby był skuteczny, a jednocześnie bezpieczny. Przebieg pogody tej wiosny, również nie ułatwia tej decyzji. Ostatnio występowały przymrozki, które ograniczają wykonanie tego zabiegu. Od połowy przyszłego tygodnia natomiast, prognozowane są opady deszczu. W związku z tym, optymalnym terminem na zabieg preparatem olejowym, będą najbliższe dni.

Do stosowania w sadach dostępne są produkty takie jak Catane 800 EC i Katanol 96 EC (adiuwant).

Inne stosowane produkty przemysłowe, nie są wystarczająco skuteczne oraz stanowią większe zagrożenie dla roślin, w postaci fitotoksyczności.

Szkodniki, które zimują w formie jaj np.:
– przędziorek owocowiec
– mszyca jabłoniowa
– misecznik śliwowy
Jaja szkodników, które zostały złożone wiosną np.:
miodówka gruszowa
skorupik jabłoniowy

Termin zabiegu preparatem olejowym

Termin zabiegu olejem parafinowym jest ściśle związany ze stadium rozwojowym zwalczanego szkodnika. Olej działa mechanicznie w zwalczaniu jaj. Powoduje ograniczenie lub uniemożliwienie wymiany gazowej – oddychania larw próbujących się wykluć , wskutek czego giną. Dlatego optymalnym momentem na wykonanie zabiegu, jest początek tego procesu. Zabieg wykonany tuz przed wylęgiem larw lub na początku, daje najlepsze rezultaty. W sezonach o standardowym przebiegu wegetacji, zabieg ten zazwyczaj przypada pomiędzy fazą „mysie ucho” a „zielony pąk” w jabłoniach.

Wykonywane są również zabiegi w późniejszym okresie. Okazuje się że wtedy skuteczność jest najwyższa, ale istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia fitotoksyczności na młodych, wrażliwych listkach.

W praktyce często spotyka się zbyt wczesne wykonanie zabiegu – faza bezlistna. Zabieg w tym terminie odznacza się niższą skutecznością, ze względu na częściowe straty preparatu do momentu rozpoczęcia wylęgu larw.

Technika opryskiwania oraz warunki pogodowe podczas i po zabiegu

Ze względu na wymagane idealne pokrycie wszystkich pędów (szczególnie rozwidleń, kątów w których złożone są jaja) zalecane jest stosowanie dużej ilości cieczy roboczej na hektar:

– w sadach karłowych i półkarłowych 1000 l/ha
– starsze kwatery i duże drzewa 1500 l/ha, wykonując zabieg w dwóch kierunkach rzędu.

W miarę możliwości, zabieg najlepiej wykonać w suchy i ciepły dzień, oraz po zabiegu następne dni powinny być suche.

Dawkowanie: Catane 800 EC, Katanol 96 EC (adiuwant) stosujemy w stężeniu 2%

Na ok 2 dni przed stosowaniem oleju, wykonać zabieg zapobiegawczy przeciwko parchowi.
Technika opryskiwania oraz warunki pogodowe podczas i po zabiegu.