Komunikat sadowniczy z dn. 24.05.2013 r. – Drobna plamistość liści drzew pestkowych i mszyce na wiśniach i czereśniach

Okres deszczowej pogody sprzyja porażeniu liści wiśni i czereśni przez drobną plamistość liści drzew pestkowych, konieczna jest więc kontynuacja zabiegów zabezpieczających.

Zalety właściwej ochrony przeciwko drobnej plamistości liści drzew pestkowych

Jeśli uda się właściwie poprowadzić ochronę przeciwko drobnej plamistości liści drzew pestkowych w ciągu 6-8 tygodni po kwitnieniu (nie dopuści się do infekcji pierwotnych) pozwoli to na ograniczenie bądź zaniechanie zabiegów chemicznych w okresie przedzbiorczym (jak również po zbiorach).

Polecane preparaty w walce z drobną plamistością liści drzew pestkowych

Deszczowej pogodzie towarzyszy znaczne ochłodzenie, w związku z tym poleca się wykonać zabieg jednym z preparatów dodynowych – Syllit/Carpene lub Topsin M 500 SC (preparat układowy, ale działa w szerokim zakresie temperatura). Jeśli temperatury wzrosną do ponad 12 °C można zastosować triazol Score (difenokonazol) (ewentualnie Kaptan Plus 71,5 – ten jednak lepiej zaplanować na kolejny zabieg 3-4 tygodnie po kwitnieniu, gdyż jest to preparat dwuskładnikowy, bardziej przydatny do ochrony zawiązków przed gorzką zgnilizną wiśni).

Ilość i intensywność zabiegów należy uzależnić od:

  • podatności odmiany – Łutówka jest odmianą podatną na tę chorobę
  • pogody w okresie wzrostu zawiązków i presji choroby – jeśli w poprzednim roku choroba wytworzyła w sadzie duży potencjał infekcyjny(duży procent opadłych przedwcześnie liści), a w kolejnych tygodniach będzie przeważała deszczowa pogoda – trzeba będzie wykonać 4-5 zabiegów w sezonie. W przypadku ustabilizowania się pogody ciepłej i słonecznej, w sadach, w których choroba była skutecznie zwalczona w minionym sezonie wystarczy wykonać 2-3 zabiegi.

Konieczne są jednak wykonywane na bieżąco lustracje sadu – obserwacja liści wewnątrz korony

Jeśli w sadzie wystąpi zagrożenie przez mszyce – do walki z nimi wybrać z powodu ochłodzenia pyretroid Fastac 100 EC (cypermetryna).
Chloronikotynile poleca się dopiero wówczas, jeśli jednocześnie licznie wystąpią nasionnice.
Obecne warunki pogodowe nie są odpowiednie do sięgania po Pirimor 500 WG . Polecamy go po ociepleniu.

Jest czas na powieszenie żółtych pułapek lepowych do monitoringu lotów nasionnic- od strony południowej w wyższych, słonecznych partiach korony na wysokości 1,5-1,8 m.

Polecane artykuły: