Komunikat sadowniczy z dn. 1.08.2013 r.- zalecenia po zbiorach pestkowych

Po zakończeniu zbiorów owoców z drzew pestkowych konieczna jest ocena stanu zdrowotnego drzew pod kątem zagrożenia przez choroby: drobną plamistość liści drzew pestkowych, raka bakteryjnego, srebrzystości liści i szkodniki: przędziorki i śluzownice. Należy  również odżywiać dolistnie drzewa a także zaplanować cięcie drzew.

Drobna plamistość liści drzew pestkowych

W tym sezonie drobna plamistość liści drzew pestkowych miała wręcz idealne warunki do wystąpienia w okresie infekcji pierwotnych, w konsekwencji w wielu sadach pojawiły się infekcje wtórne oraz przedwczesne opadanie liści, co bardzo obniża kondycje drzew.

W kwaterach wiśni i czereśni, w których stwierdzi się w okresie po zbiorze owoców porażenie liści przekraczające 10% należy wykonać dodatkowe 1-2x opryskiwania fungicydami. Są one zalecane również wtedy, jeśli sierpień/wrzesień będą wilgotne i deszczowe.

O wyborze fungicydu powinny decydować:

  • warunki pogodowe w trakcie zabiegu: (wybieramy preparaty dodynowe Syllit/Carpene i benzimidazolowe Topsin M 500 SC, jeśli jest chłodniej,  z kolei fungicydy IBE (Score/Difo 250 EC) wymagają temperatur powyżej 12 °C),
  • jak i ilość zabiegów wykonanych wcześniej poszczególnymi grupami fungicydów – w sierpniu/wrześniu powinno się wybrać preparat, który wcześniej nie był stosowany częściej niż 2 razy.

Rak bakteryjny

Rak bakteryjny to kolejna choroba, przeciwko której powinno się zaplanować zabiegi w okresie pozbiorczym (w czasie opadania liści) i dodatkowo po przeprowadzonym cięciu drzew.

Dawki preparatów miedziowych powinny być dwukrotnie wyższe niż w okresie wegetacji, zabiegi najlepiej wykonać dwukrotnie, na początku i pod koniec opadania liści:

Polecane preparaty:

  • Cuproflow 375 SC,
  • Neoram 37,5 WG   w dawce 3/ha,
  • Nordox 75 WG        w dawce 2 kg/ha

Leczenie ran

Rany rakowe można próbować leczyć. Najlepiej robić to jak najszybciej po zbiorach, zanim zaczną opadać liście. Dzięki temu w okresie opadania liści ogranicza się rozprzestrzenianie się choroby. Należy wyciąć wszystkie chore, zbrunatniałe części do zdrowej tkanki (a lepiej z zapasem tkanki zdrowej na przykład 10-20 cm), a następnie zabezpieczyć poprzez zasmarowanie pastami ochronnymi lub farbą emulsyjną z 1-2% dodatkiem fungicydu miedziowego (na 1 litr farby dodać około 1-2 dag preparatu).

  • Viflo Chitosol SilverNa wybranych, młodych kwaterach wiśni i czereśni polecamy również zastosowanie po cięciu drzew preparatu Viflo Chitosol Silver, zapobiega on chorobom kory i drewna, przyspiesza gojenie ran po cięciu.

Zawiera chitozan srebra– substancję stymulującą mechanizmy obronne roślin w stosunku do wielu grzybów chorobotwórczych, ponadto tworzy specjalną warstwę ochronną na roślinie.

  • Opryskiwanie – Oprysk preparatem Viflo Chitosol Silver wykonujemy w dawce 5-7,5 litrów/ha.
  • Smarowanie ran – przed zastosowaniem preparatu rany powstałe po cięciu należy wyrównać i oczyścić z trocin. Powierzchnię cięcia i miejsca poniżej jej brzegów pokrywa się jednolitą warstwą preparatu (najlepiej za pomocą pędzla).

Viflo Chitosol Silver najlepiej stosować jak najszybciej po powstaniu ran. Więcej informacji o preparatach z nanosrebrem – kliknij tutaj.

Srebrzystość liści

W czasie lustracji sadu zaznaczamy wszystkie drzewa porażone przez srebrzystość liści, aby w dogodnym czasie je usunąć i omijać przy cięciu drzew zdrowych (pozostawienie ich w sadzie niesie niebezpieczeństwo  porażenia w bardzo krótkim czasie kilku sąsiednich  drzew zdrowych).

Nie ma środków chemicznych do jej zwalczania, pozostaje jedynie zapobieganie łatwemu szerzeniu się patogena w sadzie.

W wielu kwaterach ilość porażonych drzew przez srebrzystość liści, choroby wirusowe i raka bakteryjnego przewyższa liczbę tych zdrowych, wówczas trzeba zastanowić się nad sensem dalszego prowadzenia takiego sadu.

Zwalczanie szkodników

Przędziorki

Wymagają zwalczania w okresie po zbiorach owoców w wybranych kwaterach wiśni i czereśni, w których występuje duża populacja szkodnika. Progiem zagrożenia dla przędziorków jest 10 form ruchomych na l liść, w próbie 200 zebranych z 40 losowo wybranych drzew.

Niestety od kilku sezonów  brakuje akarycydów zarejestrowanych w okresie od kwitnienia do końca sezonu wegetacyjnego. Pozostawienie sadu bez ochrony spowoduje, że w kolejnym sezonie problem szkodliwości przędziorków niebezpiecznie nasili się.

Śluzownica ciemna

Jest szkodnikiem o znaczeniu lokalnym, wymaga zwalczania, jeśli pojawią się jej liczne larwy na liściach (próg zagrożenia to 40 larw w próbie próbie 200 liści). Przeciwko temu szkodnikowi zalecane są jedynie pyretroidy.

Nawożenie dolistne po zbiorach owoców

warunkiem dobrego plonowania drzew w kolejnym roku jest również ich odżywienie a więc optymalne nawożenie dolistne, które powinno być zaplanowane jak najszybciej po zbiorach, gdy liście są jeszcze zielone i w dobrej kondycji.

Jeśli owoce zebrano w lipcu, są jeszcze 3 miesiące wegetacji, podczas której drzewa wymagają zarówno nawadniania, jak i dokarmiania dolistnego. Zaleca wykonywać je corocznie, nawet 2-3 krotnie, co 8-10 dni, opryskując drzewa mieszaniną nawozów:

  • Mocznik 3-5 kg/ha/Azofol  5l/ha+ Siarczan magnezu 5 kg/ha
  • Mocznik 3-5 kg/ha/Azofol  + Siarczan magnezu 5 kg/ha

+ Mikcrostar Complex do 1 kg/ha

  • Jesienią przed opadnięciem liści dodatkowo
  • Mocznik 5 kg/ha (lub Azofol 5 l/ha) + Bolero 1l/ha/Rheobor 3 l/ha + Mikrostar Zn 0,5l/ha/ Zinc 750  1l/ha 

Zabiegów dolistnych jesiennych nie można opóźniać, a starać się wykonać je jak najszybciej po zbiorach, gdy liście są jeszcze zielone i w dobrej kondycji.

Analizy gleby

Okres po zbiorach to dobry czas na pobranie z sadu próbek glebowych. Intensywnie padające deszcze w obecnym sezonie wegetacyjnym i jednocześnie duże zapotrzebowanie dobrze owocujących  w bieżącym roku  wiśni i czereśni mogły spowodować deficyt w glebie niektórych składników pokarmowych.

Letnie cięcie drzew

zaraz po zbiorach w okresie suchej i ciepłej pogody powinno się zaplanować zasadnicze cięcie drzew

Zdecydowanie najlepszym terminem cięcia wiśni i czereśni jest czas krótko po zbiorach, w lipcu, sierpniu, do pierwszych dni września.

Wówczas ograniczamy do niezbędnego minimum infekcje przez choroby bakteryjne i grzybowe. Unikajmy cięcia jesienią i zimą.

Za letnim terminem cięcia przemawia wiele argumentów:

  • W tym okresie jest najmniejsze niebezpieczeństwo zakażenia ran przez patogeny grzybowe, do czego przyczyniają się warunki atmosferyczne (przewaga dni ciepłych, suchych i słonecznych, nie sprzyjających infekcjom).
  • Ponadto w tym okresie drzewa wykazują wyższą naturalną odporność na porażenie przez patogeny, gdyż wzmożone są ich reakcje obronne  – większe  możliwości zabliźniania powstałych ran.
  • Wczesne przeprowadzenie cięcia czereśni i wiśni – w lipcu lub na początku sierpnia odsłania pędy położone w głębi drzewa, które korzystając z obfitego nasłonecznienia, zawiązują pąki kwiatowe w całej objętości korony, a dostęp światła jest kluczowy dla dobrego rozwoju pąków.

Po cięciu letnim cała energia drzewa (składniki pokarmowe) skierowana jest dla właściwego odżywienia pąków kwiatowych, tych, które pozostały po cięciu korony. Nie ma już konkurencji zbędnych pędów, a te, które zostają mają przez 2-3 miesiące po cięciu komfortowe warunki do tworzenia dobrej jakości pąków.

Polecamy artykuł: Sekatory sadownicze Original Löwe.