Komunikat sadowniczy BCS z dnia 25.03.2014 – uprawa drzew pestkowych i jabłoni

W warunkach Małopolski, w rejonie Nowego Sącza obserwuje się dojrzałość zarodników na poziomie ok. 30%. Zarodniki powoli przyjmują kolor oliwkowy. Oznacza to, że trzeba być już w 100% przygotowanym do sezonu „ochroniarskiego”. Południowa i zachodnia część Polski ma kilkudniową przewagę w rozwoju zarodników względem regionu centralnej Polski. Dotyczy to również fazy rozwojowej jabłoni i innych gatunków roślin sadowniczych.

Jabłonie

W sadach jabłoniowych wskazane jest wykonanie zabiegów o charakterze zapobiegawczym (fitosanitarnym) przeciwko zarazie ogniowej oraz chorobom drewna i koryZalecam zabieg jednym z preparatów miedziowych. Zabieg preparatami miedziowymi wykonany na początku wegetacji zabezpiecza również przed parchem jabłoni. Po wyklarowaniu się pogody należy ponowić lustrację naobecność kwieciaków w sadach jabłoniowych. Szczególnie narażone na ich obecność są sady położone w niedalekiej obecności od wszelakiego rodzaju zagajników.

Wiśnie, czereśnie i śliwy

Sady wiśniowe, czereśniowe i śliwowe w czasie pękania pąków warto zabezpieczyć przed rakiem bakteryjnym. W tym celu należy wykonać zabieg jednym z zarejestrowanych preparatów miedziowych.

Brzoskwinie

Z kolei sady brzoskwiniowe trzeba zabezpieczyć przed kędzierzawością liści. Zabieg można wykonać przy zastosowaniu POMARSOL Forte 80 WG lub jeśli faza rozwojowa brzoskwini na to pozwala, jednym z preparatów dodynowych (0,5 – 0,6%).

 

Tomasz Gasparski – Bayer CropScience