Komunikat sadowniczy BCS z dnia 13.05.2014 – choroby i szkodniki

W najbliższych dniach, w wielu regionach Polski spodziewane są obfite opady deszczu. Intensywnie ma padać głównie w Polsce południowej, a opady mogą wynieść nawet do 100 mm.

Wiśnie: 

Drobna plamistość liści drzew pestkowych: Po okresie kwitnienia należy zabezpieczyć wiśnie przed tą chorobą. Jeżeli warunki pogodowe na to pozwalają (temperatura pow. 12oC) do zabiegów można wykorzystać jeden z zarejestrowanych triazoli. Można również sięgnąć po preparaty dodynowe. Zabezpieczyć szczególnie sady, w których w ubiegłym roku zaobserwowano objawy jak na zdjęciu.

Fot. 1 – Objawy drobnej plamistości liści z sezonu 2013 /Tomasz Gasparski

Czereśnie

Można już zaobserwować obecność kwieciaka pestkowca. Aktualnie nie ma zartejestrowanych preparatów. Stosując CALYPSO 480 SC przeciwko mszycom, ograniczy się również kwieciaka.

Fot. 2 – Kwieciak pestkowiec / Tomasz Gasparski

Fot. 3 – Uszkodzenia powodowane przez kwieciaka pestkowca /Tomasz Gasparski

Śliwy:

2-3 tygodnie po kwitnieniu należy rozpocząć ochronę przeciwko brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych. W tym celu można wykonać zabieg preparatem HORIZON 250 EC w dawce 0,75l/ha. Proszę pamiętać, że w trakcie i do minimum 2-3 godzin po wykonanym zabiegu temperatura powietrza powinna być wyższa niż 12 ºC. W sadach śliwowych należy przeprowadzić monitoring na obecność przędziorków i pordzewiaczy. Jeżeli szkodniki te stanowią zagrożenie, wówczas wskazane jest zastosowanie ENVIDOR-u 240 SC.

Jabłonie:

W sadach można już zaobserwować pierwsze plamy parchowe.

Fot. 4 – Tegoroczny parch jabłoni /Tomasz Gasparski

Jeżeli pogoda na to pozwoli – będzie stabilna, a przy tym temperatury będą ponad 15 st.C, wskazane jest wykonanie zabiegów wyniszczających. Nadal należy jednak prowadzić program zapobiegawczy, gdyż wysiało się ok. 70-80% zarodników workowych.

Kozietuły – infekcje w terminie 05/05/2014 – 12/05/2014

Parch jabłoni – prognoza infekcji na najbliższe dni – poziom średni/wysoki

Obserwuje się licznie występujące przędziorki. W kwaterach, w których zostanie przekroczony próg szkodliwości (3 formy ruchome /1 liść) zalecam wykonanie zabiegu preparatem ENVIDOR 240 SC. Zwracam uwagę na dokładne pokrycie liści cieczą użytkową, gdyż Envidor wykazuje działanie kontaktowe na przędziorki. Podczas stosowania Envidoru pozbędziecie się Państwo równie problemu z pordzewiaczami. Zabieg proszę wykonać po opadach deszczu.W każdym przypadku zastosowania środka ochrony roślin proszę przestrzegać okresów PREWENCJI dla pszczół, które zawsze podawane są na etykietach preparatów.