Komunikat jagodowy z dnia 18.05.2015 – ochrona porzeczek po kwitnieniu

W poniższym komunikacie przedstawiono aktualne zagrożenia na plantacjach porzeczek.

Pryszczarek porzeczkowiec pędowy

Pryszczarek porzeczkowiec pędowy występuje częściej na porzeczce czarnej niż czerwonej czy białej. Pryszczarek porzeczkowiec pędowy uszkadza głównie pędy jednoroczne i dwuletnie. Najwięcej uszkodzeń jest na plantacjach porzeczki, na których źle ustawiony kombajn spowodował  mechaniczne skaleczenia i zadrapania skórki na pędach. W sezonie szkodnik rozwija zwykle dwa pokolenia, w lata ciepłe może wystąpić trzecie niepełne. Muchówki pierwszego pokolenia pojawiają się w końcu maju, główny ich lot trwa  w czerwcu 3-4 tygodnie; loty drugiego pokolenia – w pierwszej połowie lipca do sierpnia a trzeciego sierpień/wrzesień. Samice składają po kilka lub kilkanaście jaj w zranienia lub spękania kory, a wylęgłe larwy żerują pod korą. Na korze widać ciemniejsze przebarwienia, zapadanie się kory i zrakowacenia (skutek żerowania larw) Tkanki wokół tych miejsc zamierają stopniowo, co skutkuje osłabieniem pędów i ich wyłamywaniem się w miejscu skupiska larw.

Próg zagrożenia : 10 uszkodzonych pędów (ślady żerowania larw pod skórką) w próbie 200 przejrzanych pędów

Zwalczanie pryszczarka porzeczkowca pędowego

CALYPSONajważniejsze jest zwalczanie pierwszych dwóch pokoleń szkodnika: pierwsze opryskiwanie przypada najczęściej pod koniec maja: Calypso 480 SC – dawka 0,2/ha; Mospilan 20 SP 0,2/ha + zwilżacz Flipper (preparaty te ograniczą jednocześnie mszyce, dla których próg zagrożenia to 10 % zasiedlonych pędów). Zabieg zwalczający wykonuje się podczas intensywnego lotu pryszczarka, zanim złoży jaja lub po zauważeniu pierwszych larw, najczęściej około 2 tygodnie po kwitnieniu i należy go powtórzyć po 10-14 dniach.

Termin zwalczania pryszczarka porzeczkowca pędowego można określić bardzo precyzyjnie, obserwując składanie jaj w sztucznie wykonane np. paznokciem, zranienia na jednorocznych pędach (wcześniej zaznaczonych, aby je łatwo odnaleźć na plantacji i ocenić zagrożenie pod binokularem).Tą czynność powinno się powtarzać co kilka dni – na kolejnych pędach.

Przeziernik porzeczkowiec

Należy już obserwować loty motyli w pułapkach feromonowych, które mogą rozpocząć się  po ociepleniu, około 3 tygodni po kwitnieniu; próg zagrożenia to 15 motyli odłowionych średnio w jednej pułapce.

Opis motyla: długość 12 mm, ciało o zabarwieniu metalicznym, skrzydła – przezroczyste. Charakterystyczne są żółte poprzeczne paski na segmentach odwłoka i pęczek czarnych włosków na zakończeniu odwłoka

Zwalczanie przeziernika porzeczkowca

– insektycydy – jak wyżej.

Amerykański mączniak agrestu

amerykański mączniak agrestuWczesną wiosną widoczne są porażone wierzchołki pędów, a pierwsze mączyste plamy na liściach i pędach pojawiają się  już pod koniec maja lub na początku czerwca. W okresie wzrostu roślin plam przybywa, a biały nalot z czasem brunatnieje i pokrywa wszystkie zielone części rośliny. Porażone krzewy mają zahamowany wzrost, a wierzchołki pędów zamierają. Odmiany szczególnie wrażliwe to Ben Lomond, Ben Nevis czy Ceres.

Zwalczanie amerykańskiego mączniaka agrestu

Amerykańskiego mączniaka agrestu ogranicza usuwanie wiosną porażonych pędów. Na odmianach wrażliwych należy unikać przenawożenia plantacji, ponieważ krzewy zbyt silnie nawożone są znacznie łatwiej porażane przez chorobę.

Na plantacjach odmian podatnych konieczne jest zastosowanie zwalczania chemicznego. Polecamy: Nimrod 250 EC, Score 250 EC difenokonazol (dotyczy zezwolenia 39/2002), Zato 50 WG;

Ważna jest kontynuacja ochrony do zbiorów, przeciętnie co 10-14 dni.

Odmiany odporne na mączniaka (i rdzę): Tisel, Ores, Ruben, Gofert

 

Barbara Błaszczyńska
Doradca Sadowniczy Agrosimex

 

Info Karta