Klub jagodowy- podsumowanie sezonu 2016

Rok 2016 to czas dynamicznego rozwoju gatunków jagodowych. Sadownicy coraz częściej obok produkcji jabłek czy porzeczek decydują się również na założenie plantacji truskawek, malin oraz borówek.

Wyprodukowanie dobrej jakości deserowych owoców jagodowych nie zawsze jest sprawą łatwą, jednak z pewnością wykonalną. Potrzeba jednak ogromnej wiedzy i lat doświadczeń by opanować wszystkie aspekty tych nie do końca łatwych upraw. Miniony sezon był również pierwszym w działalności Klubu Jagodowego Agrosimex.Przechwytywanie

Na dobry początek

To co udało nam się zrobić wraz z plantatorami powinno owocować w latach kolejnych poprawą produktywności i jakości owoców a co za tym idzie zwiększeniem dochodowości gospodarstw. Naszą przygodę rozpoczęliśmy już w marcu organizując Truskawkowo-Malinową Konferencję w Ryszkach pod Jasieńcem. Spotkanie to okazało się wielkim sukcesem a przekazywane treści były cenną wiedzą dla plantatorów. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się tematyka zwalczanie chwastów w obydwu tych uprawach. Stosowanie w nich herbicydów to temat trudny i ryzykowny. Niewiele osób się na tym zna. Na szczęście Barbara Błaszczyńska już od 30 lat zajmuje się tymi gatunkami. Będąc doradcą Agrosimexu  jest skarbnicą wiedzy dla plantatorów i nie ma dla niej problemów nie do rozwiązania.

Czas ruszyć w pole

Prawdziwą pracę Klubu Jagodowego rozpoczęliśmy wraz z wegetacją roślin. Początek sezonu, po stosunkowo ciepłej zimie, wydawał się dość spokojny. Jednak kilka mroźnych nocy już na początku ubiegłego roku spowodowało znaczne uszkodzenia szczególnie na plantacjach truskawek. Rozpoczynając cykl spotkań polowych w naszych gospodarstwach pokazowych staraliśmy się zwracać uwagę na ten problem. Tam gdzie dostrzeżono to zjawisko odpowiednio wcześnie i podjęto działania już na przedwiośniu, udało się doprowadzić rośliny do odpowiedniej kondycji i uzyskać zadowalający plon.  Niestety wielu plantatorów zauważyło problem dopiero w okresie kwitnienia, kiedy to w czasie największego wysiłku, uszkodzone rośliny zaczęły obumierać. Wtedy nie można było już nic zrobić i po raz kolejny okazało się że odpowiednio wczesna sygnalizacja problemu i podjęcie radykalnych działań przynosi wymierne skutki.

Przechwytywanie

Pokazowe plantacje

PrzechwytywanieTo tylko jeden z przykładów, ale takich sytuacji było o wiele więcej. Stworzone zostały oddzielne plantacje pokazowe nie tylko dla truskawek ale również borówek i malin. Na każdej z nich nasi doradcy spotykali się z plantatorami przekazując aktualne informacje na temat sytuacji w danej uprawie i zalecenia na najbliższe tygodnie. Chociaż na każdym spotkaniu pojawiało się po kilkadziesiąt osób to mamy nadzieję że kolejny sezon będzie jeszcze ciekawszy i coraz więcej osób odwiedzi nas by podzielić się swoimi doświadczeniami z naszymi doradcami i zasięgnąć informacji o tym co dzieje się na innych plantacjach.

Sposób na nawadnianie

Spotkanie w polu to nie tylko miejsce do dyskusji o chorobach i szkodnikach. Zespół doradców Agrosimex łączy wiele osób. Od wielu już lat prowadzimy systematyczne badania nad fertygacją w uprawach sadowniczych i można śmiało powiedzieć, że nie ma takiego problemu związanego z nawożeniem, którego nie jesteśmy w stanie rozwiązać. Ostatnie lata to również okresy przedłużającej się uciążliwej suszy.

W rok ubiegły weszliśmy z ogromnym deficytem wody w glebie. Był to już drugi sezon niedoborów wody. W związku z tym coraz więcej osób buduje na własną rękę instalacje nawodnieniowe. Własnoręcznie wykonane nawodnienie z oczywistych względów będzie tańsze, ale może nastręczać wiele kłopotów. Wyliczanie wydajności i odpowiednie rozplanowanie kwater nie zawsze jest łatwe i dlatego w naszych spotkaniach uczestniczył również Grzegorz Głuszcz, specjalista od nawodnień. W trakcie swoich wystąpień rozwiał wiele błędnych przeświadczeń na temat urządzeń używanych do nawadniania, a także podawał łatwe rozwiązania na modernizację już istniejących systemów.

Ciągłe nowości

Kolejne informacje, która staraliśmy się regularnie przekazywać, dotyczyły obecności w naszym rejonie nowego szkodnika, muszki plamoskrzydłej Drosophila suzukii. Jako jedyni w kraju prowadziliśmy monitoring jego występowania i zaobserwowaliśmy go we wszystkich badanych lokalizacjach. Z racji na niewielką ilość zarejestrowanych preparatów możliwości jego zwalczania są ograniczone i tym ważniejszy staje się terminowy monitoring.

Przechwytywanie

Zapraszamy do Klubu Jagodowego w sezonie 2017!

Do zobaczenia!