Klub jagodowy Agrosimex – relacja z działań

W tym sezonie odbyło się już kilka doradczych spotkań polowych na plantacjach roślin jagodowych. Liczba zainteresowanych plantatorów świadczy o potrzebie prezentowania rozwiązań nawożenia i ochrony w warunkach polowych.

rosliny-po-zimie-uszkodzenia-mrozoweNajwięcej problemów w uprawie nastręczały w tym sezonie truskawki. Chłodny początek wiosny opóźnił kwitnienie o kilka dni. Dodatkowo we znaki dały się uszkodzenia systemu korzeniowego spowodowane bezśnieżną zimą. Wiele pracy należało w tym wypadku włożyć w odbudowę uszkodzonych tkanek. Zarówno przez fertygację, jak i dolistnie podawane były Fosfirony Mg i Cu. Zawarte w tych nawozach jony fosforynowe stymulują naturalne mechanizmy odpornościowe i pobudzają regenerację uszkodzonych tkanek. Ponadto wdrożono program nawożenia dolistnego oparty na preparatach z wyciągami z alg morskich, takie jak Algex i Agrocean 655. Do momentu kwitnienia nawożenie dolistne oparte było na nawozach zrównoważonych, takich jak Rosaleaf 2, a od kwitnienia podawano większe ilości potasu zawarte w nawozie Rosaleaf 5. Niezmiernie ważnym zabiegiem w okresie kwitnienia było podawanie nawozów zawierających bor, takich jak Bolero.

Truskawki

Prolectus_50_WGPrzełom wiosny i lata to okres zbiorów truskawek, a co za tym idzie wzmożonej ochrony i nawożenia. Główną chorobą, która atakuje w tym okresie, jest szara pleśń. Do jej zwalczania przeznaczona jest szeroka paleta różnego rodzaju preparatów. Warto wybrać jednak te których skuteczność jest największa i można być pewnym skuteczności ich działania. Mowa tu o takich środkach, jak Luna Sensation 500 SC, Iprodione 500 SC, Merpan 80 WG lub Prolectus 50 WG. W programie ochrony plantacji pokazowych szczególny nacisk zostanie położony właśnie na Prolectus 50 WG. Jest to całkowicie nowy preparat z unikatową substancją aktywną o wielokierunkowym działaniu. Podobnie jak w latach ubiegłych także w tym sezonie duże zagrożenie stanowił przędziorek chmielowiec. Do zwalczania tego szkodnika warto wybrać produkty o sprawdzonym działaniu, np. oparty na abamektynie- Safran 18 EC. W uprawie truskawki stawia się zawsze na jakość. Dlatego też wdrożony zostanie pełen program nawożenia dolistnego wapniem oparty na łatwo przyswajalnych nawozach, którymi są Metalosate Ca, Folanx Ca29 i Viflo Cal S. Nie można również zapominać o podstawowym nawożeniu doglebowym. W tym przypadku oprócz nawożenia posypowego stosowana jest fertygacja oparta na niskoazotowych Rosasolach 8-24-34 i 8-17-41.

Maliny

malina owocMaliny nie ucierpiały tak mocno z powodu zimowych mrozów. Większym problemem są pojawiające się w dużym nasileniu choroby. Coraz większe szkody czyni rdza maliny. Choroba do tej pory mało znana, jednak coraz szerzej występująca. Jedynym preparatem przeznaczonym do zwalczania tej choroby jest Zato 50 WG. Duże znaczenie w ograniczaniu tej choroby ma nawożenie siarką. Program nawożenia Microthiolem 80 WG zawierającym siarkę koloidalną na plantacji demonstracyjnej był wdrażany do momentu kwitnienia i jest kontynuowany również w dalszej części sezonu. Podobnie jak w przypadku truskawek duże straty w uprawie może powodować szara pleśń. Zwalczając tę chorobę, warto wybierać produkty o szerszym spektrum działania, tak by przy ich użyciu ograniczyć również zamieranie pędów malin. W tym celu można zastosować zawierający pirymetanil – Pyrus 400 SC lub środki z substancją aktywną iprodion. W tym sezonie do zwalczania szarej pleśni w malinie można stosować preparaty oparte na kaptanie, których skuteczność będzie można ocenić na plantacji. Również w uprawie malin duży nacisk jest kładziony na fertygację. W tym przypadku został zastosowany program fertygacji opartej na Rosasolach, wzbogacony o ASX KTS (płynny tiosiarczan potasu).

Borówki

borowkaBorówka jest rośliną o specyficznych wymaganiach pokarmowych. Niskie pH gleby powoduje zaburzenia w pobieraniu fosforu, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju korzeni. By uniknąć zjawiska blokowania fosforu przez jony glinu, zastosowano nawóz Microstar PMX dostarczający ten pierwiastek niezależnie od odczynu gleby. Nawożenie posypowe oparto na Rosafercie 12-12-17 (w dwóch dawkach). Program nawożenia został uzupełniony przez fertygację nawozami przeznaczonymi specjalnie pod borówkę, takimi jak ASX CaTS, dostarczających łatwo przyswajalny, ale niepowodujący podniesienia odczynu gleby wapń. Przez fertygację podawane są głównie Rosasole o podwyższonej zawartości potasu i fosforu. Najlepszymi składami w okresie wzrostu owoców będą 19-19-19 i 14-14-28. We wszystkich uprawach wdrażany będzie program nawożenia dolistnego wapniem opartego na najlepiej przyswajalnych nawozach, jak Metalosate Ca i Folanx Ca29. Ponadto we wszystkich uprawach wraz z fungicydami kontaktowymi zostaną zastosowane nawozy fosforynowe- Fosfiron, które dzięki swoim unikalnym właściwościom podnoszą skuteczność wykonywanych zabiegów fungicydowych, a dodatkowo wprowadzają niezbędne dla roślin magnez lub miedź.

Zakup określonego pakietu produktów umożliwia dostęp do indywidualnej opieki doradcy nad plantacją.

Malina, truskawka:

  • Pyrus 400 SC
  • Iprodione 500 SC
  • Fosfiron Mg
  • Info-Karta

Borówka:

Fosfiron Mg

  • asx-catsASX CaTS
  • Fosfiron Mg
  • Microstar PMX
  • Info-Karta

Spotkania na plantacjach otwarte są dla wszystkich zainteresowanych!

Michał Malicki