Klub fertygacyjny działa prężniej

Fertygacja_330x200W minionym sezonie największymi z problemów podczas intensywnego wzrostu owoców okazały się susza oraz brak odpowiedniego odżywienia roślin. Okres bezdeszczowy trwał niemal od samej wiosny. Obfite kwitnienie i dobre zawiązanie owoców zachęciło plantatorów do intensyfikacji nawożenia i nawadniania. Wielu sadowników zastanawiało się czy nawozy podane posypowo wystarczająco odżywią rośliny. Jeżeli w kilka dni po nawożeniu granule wciąż leżały na powierzchni gleby w stanie nierozłożonym, a na  liściach widoczne były objawy niedoborów co świadczy o tym, że nawożenie nie przyniosło oczekiwanego efektu.

Jaką formę nawożenia wybrać?

Biorąc pod uwagę warunki panujące w sadzie należy wybrać odpowiednią formę nawożenia. Najłatwiej i najszybciej nawozić za pomocą oprysku dolistnego. Nie jest to jednak sposób idealny. Wiemy, że pewne ilości poszczególnych składników mineralnych są wynoszone z sadu wraz z plonem. Nikt nie wyobraża sobie więc podania pełnej rocznej dawki np. azotu w formie dolistnej, ponieważ są to zbyt duże ilości. Należy również pamiętać, że składniki pokarmowe zawsze transportowane są od korzenia do liścia, nigdy odwrotnie. Logicznym jest więc twierdzenie, że podstawą odżywiania roślin jest nawożenie doglebowe.

Reakcja na potrzeby roślin

Jedyną metodą na skuteczne, niezależne od pogody podanie nawozów wprost do korzenia jest fertygacja czyli systematyczne, np. cotygodniowe podawanie małych dawek nawozów podczas nawadniania. Jednak by fertygacja była skuteczna musi być ona oparta na danych opisujących zasobność gleby. Niezbędna jest analiza gleby przed rozpoczęciem nawożenia, a także systematyczny monitoring zmian zachodzących po podaniu pożywki.

Co daje Klub Fertygacyjny?

Sadownicy współpracujący z firmą Agrosimex postanowili wprowadzić zrównoważoną i systematyczną fertygację w swoich sadach, dzięki uczestnictwie w klubie fertygacyjnym. Gleba w ich sadach jest pod stałą kontrolą. Począwszy od wiosennej analizy zawartości azotu, poprzez późniejsze trzykrotne badanie składu roztworu glebowego pobieranego z sond drenażowych założonych w sąsiedztwie kroplowników.  Na tej podstawie możliwe jest tworzenie planu nawożeniowego specjalnie dla danej kwatery i szybkie reagowanie na zmieniający się stan gleby.

Przy fertygacji zachodzi konieczność użycia nawozów bezchlorkowych i w pełni rozpuszczalnych jakimi są Rosasole, a także wszelkiego rodzaju saletry. Wdrażanie tego sposobu nawożenia przynosi wymiernie lepsze efekty w wysokości i jakości plonu niż opieranie się tylko na metodach tradycyjnych. Szczególnie wyraźnie widać to w minionym sezonie, gdzie nawet w sadach nawadnianych drzewa były „zagłodzone”, ponieważ nastąpiło wypłukanie składników mineralnych w obrębie strefy korzeniowej.

Kompleksowe i racjonalne podejście do nawożenia uwzględniającego również fertygację, jako metodę szybkiego reagowania na potrzeby roślin jest niezbędne by utrzymać intensywnie plonujące sady w dobrej kondycji. Tu z pomocą sadownikowi przychodzi doradztwo Agrosimexu w postaci Klubu Fertygacyjnego, który zadba o kondycję każdego sadu.

Dołącz do klubu, a opracujemy program nawożenia dopasowany do twoich potrzeb

Tel. 607 875 783

klubfertygacyjny@agrosimex.pl

Michał Malicki