Jakość z wapnia – wywiad

nawożenie borówek nawożenie wapniemPan Mirosław Pawłowicz wraz z bratem Zbigniewem od 12 lat uprawia borówkę amerykańską na 13 ha plantacji położonej we wsi Strzebieszew w woj. łódzkim. Jakie nawozy stosuje, aby zagwarantować wysoką jakość owoców?

Produkuje Pan borówki – jakie sposoby Pan stosuje, aby zapewnić odpowiednią jakość?

80 proc. naszej produkcji sprzedawane jest na eksport do Wielkiej Brytanii, gdzie wymogi jakościowe są bardzo duże. Często jednak owoce nie były dostatecznie jędrne i podczas przechowywania występowały duże ubytki. Potrzebowaliśmy, więc nawozu, który poprawiłby jakość owoców i wydłużył okres przechowywania w chłodni między zbiorami.

Trzy lata temu zaczęliśmy stosować nawozy wapniowe skompleksowane aminokwasami. Kolega sadownik polecił mi te produkty. Początkowo był to Metalosate Calcium, który znacząco poprawił zaopatrzenie roślin w wapń w bardzo krótkim czasie. Stosujemy go już w fazie pełni kwitnienia, w ilości 2 l/ha, następnie 2–3 razy, co około dwa tygodnie. Był to trafny wybór; nigdy wcześniej nie osiągaliśmy tak dobrych efektów jakościowych (dużo większy jędrniejszy owoc). Dodatkowo mogliśmy sprzedawać większe partie towaru, ponieważ wydłużył się znacząco okres przechowywania bez ubytków i strat.

Zbiory w naszym gospodarstwie z uwagi na nasadzenie różnych odmian są znacząco rozciągnięte w czasie. Zaczynamy już w czerwcu, a kończymy we wrześniu – tak więc dłuższy okres przechowania jest nam jak najbardziej na rękę.

Czy stosuje Pan również inne nawozy z aminokwasami?

Tak, od dwóch lat stosujemy oparty na aminokwasach Metalosate Multimineral i Metalosate Fe. Po kwitnieniu często występują chlorozy żelazowe – dwa opryski co trzy dni w dawce 2 l/ha w bardzo krótkim czasie likwidują niedobory tego składnika w roślinach.

nawożenie wapniem

Marcin Dębiński, Dział nawozów Agrosimex:

Nawozy Metalosate są skompleksowane siedemnastoma aminokwasami pochodzenia roślinnego, co znacząco skraca czas, w którym roślina jest w stanie pobrać składniki pokarmowe i dodatkowo wykorzystanie ich sięga 90% w czasie ok. 3–4 godzin.

Stosowanie nawozu Metalosate Calcium w uprawach sadowniczych znacząco poprawia zaopatrzenie owoców w wapń, co poprawia ich jakość i zwiększa odporność na choroby związane z niedoborem tego składnika (np. na gorzką plamistość podskórną). W uprawach owoców miękkich poprawia ich jędrność, a co za tym idzie przydatność handlową, zapobiega także pękaniu owoców wiśni, czereśni i śliwy. W uprawach warzyw kapustnych ogranicza występowanie tipburna, zaś w uprawie pomidora i papryki – suchej zgnilizny wierzchołkowej.

Metalosate Multimineral i Fe w krótkim czasie likwidują niedobory mikroelementów, co ma znaczący wpływ na produkcję zarówno sadowniczą, warzywniczą, jak i upraw polowych (zbóż, rzepaku, kukurydzy itp.).

borówka nawożenie wapniem