Jabłka dobrze przechowane

smartfresh cena aplikacje opinieSystem Jakości SmartFresh to technologia pozwalająca zatrzymać na dłużej jakość owoców podczas procesu przechowywania. Zapytaliśmy Przemysława Badowskiego, R&D Technical Managera AgroFresh na czym polega jego praca oraz na co zwrócić uwagę decydując się na zastosowanie SmartFresh. Zdradził nam również jakie są plany firmy na przyszłość.

Na czym polega pana praca?

System jakości SmartFresh to technologia, w której oprócz wykorzystania samego produktu SmartFresh 03 VP ogromnie istotne są szczegółowe zalecenia dotyczące jego stosowania. Nie tylko dla wybranego gatunku, ale dla każdej z odmian w jego obrębie. Dlatego dużo czasu poświęcam na współpracę z krajowymi i zagranicznymi jednostkami badawczymi w celu ulepszenia rekomendacji stosowania SmartFresh na poszczególnych odmianach jabłek, kontrolowania chorób fizjologicznych oraz pośrednio biotycznych.

Badamy również możliwość zastosowania SF dla innych gatunków. Zajmuję się również szkoleniem naszych partnerów wykonujących aplikacje oraz koordynacją pracy ich centrów badawczych. Chodzi nam o to, aby jakość dostarczanych przez nas usług była na takim samym, wysokim poziomie w każdym regionie i każdym kraju.

Na co zwrócić uwagę, decydując się na zastosowanie Systemu Jakości SmartFresh?

Na samym początku należy sobie zadać pytanie, w jakim celu chcę zastosować SmartFresh, co do tej pory sprawiało mi problemy w przechowywaniu, jakie są oczekiwania odbiorców w stosunku do moich jabłek? Znając odpowiedzi na te pytania, możemy skoncentrować się na odpowiednim terminie zbioru, szybkim załadunku komory, ustalić prawidłowe warunki przechowywania pod kątem odmian znajdujących się w komorze.

Jakimi metodami oraz urządzeniami posługuje się AgroFresh w ocenie stanu przechowywanych owoców?

smart fresh aplikacje cena smart fresz opinieMówiąc o ocenie owoców, powinniśmy znać historię produkcji każdej partii jabłek. Parametry, jakimi charakteryzowały się owoce w momencie zbioru, określamy za pomocą płynu Lugola, tablic skrobiowych i jędrnościomierza.

Przy użyciu analizatora etylenu ICA 56 jesteśmy w stanie sprawdzić efektywność aplikacji, porównując wydzielanie etylenu przez jabłka poddane działaniu SmartFresh oraz zabezpieczone wcześniej owoce kontrolne. Po przechowaniu oraz po siedmiu dniach przebywania jabłek w temperaturze pokojowej wykonujemy test na jędrność jabłek SmartFresh oraz tych samych owoców niepoddanych działaniu naszej technologii.

Czy poza Polską SmartFresh stosowany jest na inne gatunki?

System jakości SmartFresh jest stosowany na kilku innych gatunkach owoców klimakterycznych, m.in. gruszkach, śliwkach, kiwi, awokado, persimonach (kaki), mango czy bananach. W przypadku tych owoców klienci szczególnie doceniają pozytywny efekt SmartFresh na utrzymanie wysokiej jakości podczas transportu i dystrybucji.

A co z warzywami?

Wśród gatunków warzyw w innych krajach największym zainteresowaniem cieszą się pomidory i kapustne.

Czy planujecie rozszerzyć rejestrację w Polsce na inne gatunki?

Jesteśmy na końcowym etapie przygotowań do rejestracji SmartFresh na gruszki, śliwki i gatunki kapustne.

Jeśli chodzi o gruszki i śliwki, chcielibyśmy umożliwić lepsze przechowywanie tych owoców w warunkach zwykłej chłodni oraz utrzymać ich wysoką jakość w obrocie handlowym, tym samym umożliwiając konsumentom dostęp do tych krajowych owoców przez dłuższy okres.

W przypadku kapustnych chcielibyśmy ograniczyć straty związane z obumieraniem wierzchnich liści i zapewnić lepszą jakość po długim przechowywaniu.

Polecane artykuły: