IV Targi Sadownictwa i Warzywnictwa TSW zakończone sukcesem

Targi Sadownictwa i Warzywnictwa za nami. Odbyły się w dniach 19-20 lutego w Warszawskim Centrum Expo XXI. Na targach swoje produkty zaprezentowały 193 firmy, a wystawa zajęła w sumie 7200 m2 powierzchni. Przez dwa dni Centrum Targowe odwiedziło około 6,5 tys. osób: producentów owoców, warzyw, członków grup producenckich, handlowców, polityków i przedstawicieli mediów.

Mieliśmy gości z Ukrainy, Mołdawii, Hiszpanii, Holandii, Austrii, Czech, Łotwy i innych krajów. Na targach przyznano także, po raz pierwszy, nagrody im. Prof. Szczepana A. Pieniążka za innowacyjne i przyjazne środowisku produkty przeznaczone dla ogrodnictwa.

Na tle innych wydarzeń w branży sadowniczo-warzywnej targi TSW 2014 wyróżniły się wielkością i szerokim spektrum ofert skierowanych do producentów owoców i warzyw.

Maszyny, urządzenia, akcesoria ogrodnicze

Wystawcy prezentowali bogaty i zróżnicowany asortyment maszyn i urządzeń, niezbędnych w nowoczesnym gospodarstwie ogrodniczym, w tym m.in. opryskiwacze i ciągniki sadownicze, kombajny do zbioru owoców, samochody ciężarowe, platformy samojezdne, ładowarki, urządzenia do upraw międzyrzędowych, agregaty uprawowe, rozsiewacze nawozów i inne.

Zainteresowanie zwiedzających wzbudziła prezentacja działania maszyny do zbierania ściętych gałęzi z sadów owocowych (prasa wygarniająca, zbierająca i belująca ścięte gałęzie), a także urządzenie do zbierania wiśni Gacek firmy Jagoda J.P.S. ze Skierniewic – obie maszyny zostały nagrodzone w konkursie im. Prof. Szczepana A. Pieniążka.

Na targach nie zabrakło firm oferujących systemy do nawadniania upraw, systemy ochrony przed przymrozkami i gradem, maszyny do tłoczenia soków. Zainteresowaniem cieszyły się linie sortownicze do warzyw i owoców oraz stoiska prezentujące opakowania z tektury, drewna i tworzyw sztucznych.

Środki produkcji

Na TSW można było zapoznać się z szeroką i zróżnicowaną ofertą środków produkcji: nawozów, biostymulatorów, biologicznych preparatów służących ogrodniczej produkcji roślinnej oraz aktualnie dopuszczonych do użytku środków ochrony roślin, a także preparatów do higieny sanitarnej.

Uwagę kapituły konkursu im. Prof. Szczepana Pieniążka zwrócił Viflo Cal S – płynny koncentrat nawozowy produkowany przez lubelską firmę Vet Agro, który został nagrodzony statuetką.

Na wystawie pojawili się producenci sadzonek truskawek i materiału szkółkarskiego z Polski oraz Włoch.

Budownictwo przemysłowe

Wystawcy prezentowali urządzenia do budowy i wyposażenia nowoczesnych chłodni oraz przechowalni owoców i warzyw, w tym urządzenia do kontrolowania atmosfery, a także oferowali kompleksową budowę obiektów produkcyjnych, takich jak sortownie, magazyny, hale o konstrukcji stalowej.

W tym roku na TSW pojawiły się także firmy proponujące kompleksową obsługę w zakresie projektowania, produkcji, sprzedaży i serwisu centrów ogrodniczych, ogrodniczych tuneli foliowych oraz szklarni.

Usługi dla ogrodnictwa

Rozwijający się sektor usług dla ogrodnictwa reprezentowały firmy zajmujące się m.in. obsługą transakcji płatniczych, oferujące systemy monitoringu wizyjnego, producenci oprogramowania stworzonego specjalnie dla sektora owoców i warzyw, takich jak np. aplikacja na system Android „Odmiany jabłek” przygotowana przez fresh-market.pl, a także internetowe platformy transakcyjne.

Imprezy towarzyszące

Targom towarzyszyły wykłady i spotkania, w tym IV Krajowe Forum Grup Producentów Owoców i Warzyw, na którym omawiano aktualne zagadnienia związane z funkcjonowaniem grup w zmieniającej się sytuacji  prawno-politycznej.

Dla sadowników

Tłumy sadowników przybyły m.in. na wykład Petera van Arkela o trapiących sady chorobach (m.in. o zarazie ogniowej) i sposobach zwalczania oraz na wystąpienie prezesa Związku Sadowników RP Mirosława Maliszewskiego o problemach w eksporcie płodów rolnych do Rosji. Około 400 osób zjawiło się na konferencji truskawkowej, na której prelegenci z Polski, Niemiec i Holandii omawiali problematykę upraw truskawek w polu i – coraz popularniejszych w naszym kraju – upraw pod osłonami. Wielu sadowników zainteresowały wykłady na temat tzw. małego przetwórstwa w gospodarstwie oraz panel poświęcony uprawie owoców pestkowych.

W sumie odbyło się 51 wykładów i prelekcji, wygłoszonych przez naukowców z wiodących placówek naukowych w kraju, w tym:

  • Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach,
  • Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie,
  • Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie,
  • doradców z ODR w Radomiu,
  • ŚODR – oddział w Sandomierzu.

W trakcie swoich prelekcji przedstawiciele firm mówili o nowościach produktowych lub podpowiadali, jak efektywnie stosować nawozy i środki biostymulujące w celu podniesienia jakości produkcji. Mówiono ponadto o nowościach oraz zasadach działania urządzeń wykorzystywanych w chłodnictwie, o urządzeniach do ochrony sadów i upraw warzywnych.

 Nagrody im. Profesora Szczepana A. Pieniążka

fot.3_laureaci_konkursu

Na targach TSW 2014 po raz pierwszy przyznana została nagroda im. Prof. Szczepana A. Pieniążka dla najbardziej innowacyjnego, korzystnego dla ogrodnictwa, środowiska i społeczeństwa produktu.

Kapituła konkursu przyznała trzy równorzędne nagrody oraz jedno wyróżnienie. Nagrodami uhonorowano następujące produkty:

Prasę zbierająco-rolującą ścięte gałęzie w sadach – zgłoszoną przez firmę Agroenergia z Komorowa. Prasa jest urządzeniem, które zbiera i zbija w bele gałęzie zalegające w międzyrzędziach po cięciu sadów owocowych. Gałęzie są ściśle prasowane i upakowywane w bele o rozmiarze 90×120 cm. Dzięki dużej ściśliwości jedna bela zawiera w sobie materiał o masie ponad 250 kg, co pozwala na bardzo wydajny sposób zbierania i magazynowania gałęzi. Bele można spalać w specjalnych kotłach przystosowanych do spalania biomasy. Kotły dzięki swojej budowie gwarantują sprawność na poziomie 85%.

Urządzenie do zbierania wiśni Gacek – firmy Jagoda J.P.S. ze Skierniewic – przeznaczone do zbierania wiśni i innych owoców pestkowych np. śliwek. Zbiór odbywa się poprzez otrząsanie owoców, które spadają na mechanicznie rozkładany „odwrócony parasol”, a z niego zsuwają się na przenośnik transportujący je do zespołu czyszczącego. Po usunięciu zanieczyszczeń owoce spadają do skrzynek lub skrzynio-palet. Maszyna wyposażona jest w hydraulicznie opuszczane widły służące do rozładunku. Do obsługi urządzenia potrzebne są tylko dwie osoby.

Viflo Cal S – płynny koncentrat nawozowy – zgłoszony przez firmę Agrosimex z Golian. Nawóz produkowany przez lubelską firmę Vet Agro przeznaczony jest do poprawy zaopatrzenia w wapń drzew i krzewów owocowych oraz warzyw uprawianych w gruncie i w szklarni. Zawiera nanocząsteczki srebra, które są skompleksowane z wapniem, co zapewnia szybkie pobieranie przez roślinę oraz mobilność.

Nanocząsteczki srebra zapewniają lepsze natlenienie komórek roślinnych, aktywizują procesy życiowe, takie jak fotosynteza, oddychanie, pobieranie i transport w roślinie. Pobudzają mechanizmy obronne, ograniczając występowanie chorób. Nawóz zawiera 6% CaO, 25ppm Ag.