Internetowa Konferencja Sadownicza – 28.02.2018

28 lutego i 1 marca 2018 roku odbyła się Internetowa Konferencja Sadownicza. W tym artykule zamieszczamy podsumowanie wystąpienia Roberta Binkiewicza z dnia 28.02.2018 roku.

Organizatorem Internetowej Konferencji Sadowniczej była firma Agrosimex. Wykłady były emitowane w formie webinaru, czyli szkolenia internetowego. Uczestnicy na swoich ekranach widzieli prelegenta i jego prezentację, a ponadto mieli możliwość komentowania i zadawania pytań w trakcie wykładu.
Robert Binkiewicz, doradca sadowniczy wygłosił wykład pt. „Jak skutecznie i bezpiecznie chronić sady?”. Dał liczne wskazówki jak zaplanować ochronę sadu, aby zredukować ilość zabiegów w ciągu całego sezonu, a także jak ograniczyć ilość pozostałości w plonie.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem i odpowiedziami na pytania od uczestników.

Wykład wywołał wiele komentarzy i liczne pytania od uczestników. Podczas transmisji Robert Binkiewicz odpowiedział tylko na wybrane z nich. Poniżej odpowiedzi na pozostałe pytania.

1. Kolejna noc z dużym mrozem, czy w tej sytuacji możemy spodziewać się uszkodzeń ?
2. Robert, obecna temperatura na zewnątrz – mróz, będzie miał wpływ na kondycję drzew jabłoni ? Czy drzewa mogły się już rozhartować przed ostatnimi mrozami ?

Uważam, że w jabłoniach i gruszach póki co nie powinno być start – być może lekko nadmarznięta nasada pąków kwiatowych. Inna sytuacja jest w czereśniach i truskawkach. Część pąków w czereśniach mogła przemarznąć, szczególnie na Kordii. Z kolei brak śniegu lub bardzo mała jego warstwa nie zabezpieczyły plantacji truskawek i tam mogą być uszkodzenia. W przyszłym tygodniu wszystko się okaże. Przeprowadzimy lustracje w sadach i plantacjach, a całą sytuacje z pewnością przedstawimy na naszej stronie www.doradztwosadownicze.pl

3. Ciecz Kalifornijska a pozostałości w owocach, to produkt Eco?

Brak danych.

4. Skąd wiedzieć, które produkty szybko się rozkładają. Tego nie ma w dostępnych materiałach?

Coraz więcej producentów środków ochrony roślin prowadzi w tej chwili takie badania. Również Agrosimex będzie prowadził w tym sezonie ścisłe analizy pod tym kątem i dane/zalecenia będą publikowane na naszych stronach internetowych.

5. Proszę o przykłady racjonalnej agrotechniki

– Optymalne nawadnianie, tak aby nie „przelewać” roślin
– Racjonalne nawożenie
– Stosowanie regulatorów wzrostu
– Nawożenie wapniem (doglebowe, dolisnte, fertygacja)
– Prawidłowe cięcie i kształtowanie koron drzew

6. Reldan, Pyrinex M22EC – czy jak zastosuje któryś z powyższych środków na pierwsze pokolenia owocówek, będę miał pozostałości chloropiryfosu?

Obecnie są rozbieżne dane na ten temat. W naszych sadach wdrożeniowych, będziemy obserwowali również jak się zachowuje chloropiryfos i w sezonie informacje te opublikujemy.

7. Które preparaty szybko rozkładają się w owocach? Przy których ryzyko pozostałości jest niewielkie?

Imidan, Affirm, Vertigo – szybki rozkład i 0 pozostałości
Kaptany, Pirymetanil, Fludioxonil, Fluopyram – niskie pozostałości

8. Dlaczego wszystko po naszej stronie? Może producenci środków powinni pracować nad pozostałościami, żeby produkt był skuteczny i nie zostawiał pozostałości?

Obecnie większość producentów środków, na etapie badań rejestracyjnych prowadzi również badania pod kątem pozostałości. Badane są również substancje obecne już na rynku. W ten projekt zaangażowany jest również Agrosimex. Mamy nadzieję, że w tym sezonie będzie już dostępnych więcej danych na ten temat.

9. Czy środki silikonowe nie będą szkodliwe dla fauny pożytecznej?
10. SIL-NET jak zadziała na dobroczynka?

Dobroczynek jest również pajęczakiem, więc będzie ograniczany przez produkty silikonowe.

11. Czy środki silikonowe nie uszkadzają owoców ? Golden
12. Czy SIL-NET w późniejszym terminie stosowany nie będzie parzył owoców – jabłek?

Jest takie ryzyko, szczególnie podczas wysokich temperatur oraz silnej operacji słonecznej (Gala, Golden), dlatego w takich warunkach latem, na te odmiany nie powinno się wykonywać zabiegu. Taki zapis znajduje się na etykiecie środka SIL-NET.

13. Jak długi jest okres karencji przy preparacie Pomax?

3 dni okres karencji dla Pomaxu

14. Pomax- czy można stosować do pestkowych, np. śliwy i czy są badania rozkładu s.a?

Pomax posiada rejestrację do stosowania w jabłoniach i gruszach.

15. Czy środki olejowe będą skuteczne na pordzewiacza?

W tej fazie, w której stosuje się środki olejowe, czyli pękanie pąków/mysie ucho, pordzewiacz jeszcze nie żeruje, więc ten zabieg nie będzie skuteczny na niego

16. Czy zapowiada się powtórka w walce z mszycami?
17. Kiedy najlepiej rozpocząć walkę z mszycami?
18. Co stosować na mszycę babkowo-jabłoniową?

Należy liczyć się dużą presją mszyc i w tym sezonie. Kluczowy okres, decydujący o liczebności mszyc latem, to wczesna wiosna. Dlatego tak ważne są skuteczne zabiegi przed kwitnieniem, oraz tuż po. Na pierwsze 2 zabiegi przed kwitnieniem polecam Mospilan/Kobe oraz Teppeki, a na kolejne 2 tuż po kwitnieniu Movento i Teppeki. Taki program pozwala maksymalnie zredukować populację pierwszych pokoleń mszycy jabłoniowej oraz jabłoniowo-babkowej, co w rezultacie ograniczy znacząco populację latem.

19. Czy można mieszać Delan z Mocznikiem, Mapem i Siarczanem magnezu?

Tak, można.

20. W jakim okresie najlepiej zastosować preparat silikonowy na miodówkę gruszową?

Proponuję zastosować preparat silikonowy w gruszach tuż po pierwszym zabiegu chemicznym po kwitnieniu, kiedy jest coraz cieplej i populacja miodówki zaczyna się odbudowywać. Kolejny zabieg warto wykonać w sierpniu, gdy zazwyczaj podczas upalnej pogody wzrasta presja tego szkodnika, a jest obawa o stosowanie insektycydów z uwagi na pozostałości.

21. Jak skutecznie zwalczać przędziorka w porzeczce czarnej?

Po pierwsze, to należy przyjrzeć się technice opryskiwania. Jeśli w starszych plantacjach zabiegi wykonywane są opryskiwaczem sadowniczym z tradycyjnym wentylatorem, to trzeba się liczyć z niższą skutecznością zabiegu. Niezbędny jest specjalistyczny opryskiwacz z nadmuchem, dostosowany do roślin jagodowych.
Jeśli chodzi o preparaty, to przy dużej presji przędziorka niezbędne są dwa zabiegi: Przed kwitnieniem Ortus lub Koromite, tuż po kwitnieniu Envidor.

22. Czy firma Agrosimex prowadzi jakieś badania nad skutecznością?

Tak, badania takie są wykonywane w Placówce badawczej Fertico, oraz w sadach wdrożeniowych.

23. Czy jest sens stosowania gliberelin po przymrozkach? Jak działają w temperaturze powyżej 16 stopni?

To zależy od skali uszkodzeń i prognozy pogody na najbliższe dni. Jeśli uszkodzenia są duże, a nie ma perspektywy na ocieplenie powyżej 16-81 stopni w ciągu najbliższych 3-5 dni, to taki zabieg lepiej wykonać jak najszybciej, nawet w niżej temperaturze. Oczywiście, optymalna temperatura do szybkiego pobrania giberelin to powyżej 18 stopni, ale to nie znaczy że w ogóle nie działają w niższej. Działają, tylko są pobierane znacznie wolniej.

24. Czy wobec braku pokrywy śnieżnej mogły wymarznąć młode drzewa czereśni do 3 lat?

Pokrywa śnieżna w tym przypadku nie ma większego znaczenia. W młodych czereśniach mogła przemarznąć część nadziemna, czyli paki kwiatowe, a nawet pędy i pnie.

25. Czy preparat Vertigo jest skuteczny na przebarwiacza malinowca w malinach?

Brak rejestracji. Preparat Safran, który również zawiera abamektynę, a jest zarejestrowany w malinach do zwalczania przędziorka, przy okazji będzie zwalczał również przebarwiacza.

26. Czy CHIKARA DUO zniszczy trawy odporne na glifosat?

Tak, Chikara zwalcza skutecznie uciążliwe chwasty.

27. Czy firma Agrosimex prowadzi jakieś badania dotyczące techniki stop spray?

Takich konkretnych badań nie prowadzimy, ale polecamy tego typu zabiegi, gdy jest to uzasadnione, czyli wg sygnalizacji INFO-KARTA. Przy dużym zagrożeniu parchem, a jednocześnie niesprzyjających warunkach do ochrona, ta technika daje wysoką skuteczność

28. Czy jako początkujący sadownik mogę liczyć na profesjonalne doradztwo ze strony firmy Agrosimex?

Tak, nasze komunikaty INFO-KARTA są profesjonalne i kompletne, tzn. zarówno dla doświadczonych sadowników jak i początkujących. Poza tradycyjną formą sms oraz e-mail komunikujemy nasze zalecenia również na stronie www.doradztwosadownicze.pl oraz w filmach doradczych na kanale Youtube

Beata Rogala