Info- Karta – 11 lat za nami, wiele przed nami…

Każdy sezon jest inny. Co roku spotykają plantatora w sadach i jagodnikach nowe, niespodziewane sytuacje. Nikt nie chce dać się zaskoczyć, ponieważ każda pomyłka w produkcji ogrodniczej może wiele kosztować. Rozwój techniki i wszelkich form komunikacji daje wiele możliwości wymiany spostrzeżeń i doświadczeń. Warto więc czerpać z tych technicznych nowinek, korzystając z jednego z serwisów doradczych.

InfoKarta_330x200_v1Najdłużej obecna na rynku jest Info-Karta. Mija już 11 lat od startu tego programu. Wiadomo, że początki nie zawsze są łatwe, ale lata doświadczeń pozwalają  na dopracowanie szczegółów. Z czasem zbudowaliśmy szeroką sieć stacji meteo, która obejmuje swoim zasięgiem wszystkie najważniejsze okręgi sadownicze w Polsce. Działamy nie tylko w okolicach Grójca i Warki, ale docieramy również w rejony Sandomierza, Nowego Sącza i Piły.

Ponad 90 stacji pogodowych to nie wszystko. Ważniejsze jest to, że działają one sprawnie przez cały rok, a ich modele chorobowe obejmują nie tylko parcha jabłoni, lecz także mączniaki, zarazę ogniową i szarą pleśń. Nie jest naszym celem spędzanie całego sezonu przed komputerem, wpatrując się w zmieniające cyfry- jako doradcy spotykamy się z sadownikami i każdego dnia widzimy – oczami plantatora – pojawiające się problemy. Przynosi to nie tylko wiele doświadczeń, ale też pozwala reagować na niespodziewane sytuacje, takie jak gradobicia czy lokalne przymrozki.

Symulacja i obserwacja

Na podstawie danych meteorologicznych opracowane są również modele symulujące rozwój mszycy i zwójkówek.  Niemożliwe jest jednak ujęcie działań natury w sztywne ramy liczbowe  i dlatego konieczne jest wsparcie ich systematycznym monitoringiem  oraz obserwacjami rozwoju upraw.

iTrap – pułapka monitorująca wylot szkodliwych motyli.
iTrap – pułapka monitorująca wylot szkodliwych motyli.

Miniony sezon można określić jako „rok szkodników”. Wielu plantatorów mimo intensywnych zabiegów poniosło klęskę na polu walki ze szkodnikami. Jasne stało się, że zwalczanie ich w ciemno jest mało skuteczne, a co ważniejsze – nieekonomiczne. Zdarza się, że różnice w aktywności szkodników w poszczególnych lokalizacjach są bardzo wyraźne. Nikt jednak nie jest w stanie codziennie monitorować pułapek feromonowych rozwieszonych w różnych punktach kraju. Bezcenne są więc informacje dostępne dzięki fotopułapkom iTrap Polska.

Coraz więcej  gatunków

Wiele przydatnych narzędzi sprawia, że nasza praca staje się łatwiejsza i dokładniejsza. Uczymy się wraz z sadownikami i dopracowujemy nasze zalecenia. Zmieniająca się sytuacja na rynku owoców skłania producentów do dywersyfikacji produkcji i oprócz jabłoni czy gruszy w wielu gospodarstwach pojawiają się truskawki, maliny, porzeczki lub borówki. Chociaż może się wydawać, że gatunki te są mało wymagające, to nic bardziej mylnego. Aby osiągać wysokie plony owoców dobrej jakości, należy wykonać wiele zabiegów w ściśle określonych terminach. Nie zawsze jest to łatwe dla doświadczonych plantatorów, a tym bardziej dla początkujących. W ramach Info-Karty również gatunki jagodowe są kompleksowo monitorowane i jesteśmy w stanie ostrzegać sadowników przed wszystkimi pojawiającymi się zagrożeniami.

Nawożenie nie mniej ważne

Ochrona przed chorobami i szkodnikami to nie wszystko. Każda uprawa wymaga również nawożenia. O ile w nawożeniu dolistnym można korzystać z doświadczenia z lat ubiegłych i obserwacji aktualnego stanu roślin, a nawożenie posypowe oprzeć na analizie gleby, to pojawia się wiele problemów w przypadku stosowania fertygacji. Nawożenie wraz z nawadnianiem jest bardzo efektywne, ale też przysparzające wiele trudności z doborem nawozów i ich ilości. Nasze porady dotyczące fertygacji i polecanych nawozów nie są przepisami zaczerpniętymi z ulotek, ale bazują na systematycznym monitoringu zasobności gleb. W ramach własnych działań i współpracy z sadownikami prowadzimy projekt Klubu Fertygacyjnego. W poszczególnych kwaterach zainstalowane są sondy drenażowe zbierające na bieżąco przesącz roztworu glebowego. Dzięki temu możemy w krótkim czasie zebrać i zbadać roztwór, a na podstawie wyników dostajemy dane obrazujące faktyczną zasobność gleby oraz aktualne zapotrzebowanie roślin.

Co nowego?

drospillaTyle udało nam się przez ostatnie lata osiągnąć, ale na pewno nie będziemy na tym poprzestawać. Wyznajemy zasadę, że kto się nie rozwija, ten się cofa. Wciąż będziemy rozbudowywać naszą sieć stacji i dbać o to, by każdy fragment sieci wspomagania decyzji działał perfekcyjnie. W minionym sezonie jako pierwsi i jedyni w kraju rozpoczęliśmy szeroko zakrojony monitoring nowego szkodnika – muszki plamoskrzydłej (Drosophila suzukii). Choć to nowy owad w naszej strefie klimatycznej, to już bardzo niebezpieczny. Problem dostrzegły także podmioty skupujące i przetwarzające owoce miękkie.  Nasze obserwacje potwierdziły obecność tego szkodnika podczas sezonu, a na podstawie dynamiki lotów mogliśmy wydać precyzyjne zalecenia jego zwalczania. Nadchodzący sezon będzie czasem rozwoju tego projektu i będziemy również czuwać nad tym bardzo ważnym dla owoców miękkich  szkodnikiem.

Mając za sobą tyle lat doświadczeń i wciąż rozwijający się zespół, Info-Karta również w nadchodzącym sezonie będzie wspierała sadowników w podejmowaniu decyzji i wydawaniu zaleceń wyprzedzających możliwe zagrożenia.

Przechwytywanie1

Michał Malicki