Hormony roślinne w uprawie owoców

W ostatnich latach producenci owoców coraz większy nacisk kładą na jakość produkowanych owoców. W tym celu stosowanych jest wiele nawozów, stymulatorów i regulatorów wzrostu, które mają być elementami w strategii budowania najwyższej jakości plonu.

Hormony roślinne powszechne w uprawie owoców

Ogrodnicy coraz częściej sięgają również po preparaty giberelinowe, oparte na giberelinie GA 4+7. Większość z nich ma formę płynną (np. Gibb Plus 11 SL) i stosowane są w celu poprawy zawiązania owoców, a także poprawy jakości skórki przez redukcję ordzawień.
Warto jednak trochę bardziej zgłębić temat hormonów – regulatorów wzrostu. W grupie tej mamy do czynienia z jeszcze innymi substancjami. W sadownictwie swoje zastosowanie mają również syntetyczne cytokininy, w postaci 6-benzyloadeniny (Globaryll 100 SL).
W krajach Europy zachodniej ogrodnicy mogą stosować również inne gibereliny, a mianowicie Kwas Giberelinowy GA 3 w formie tabletek (np. Florgib). Kwas giberelinowy wpływa na wiele procesów biologicznych, takich jak: wzrost i rozwój roślin, kwitnienie, zawiązywanie owoców.

Gibereliny GA 3 – zastosowanie

O skuteczności tworzenia owoców partenokarpicznych dowodzą ścisłe badania przeprowadzone w 2008 roku na Japońskim uniwersytecie w Morioka. Według nich możliwe jest uzyskanie owoców partenokarpicznych po zastosowaniu GA 3. Zjawisko to jest wykorzystywane szczególnie w momencie wystąpienia przymrozków w okresie kwitnienia, lub niekorzystnych warunków do oblotu owadów zapylających.
Tabletki giberelinowe znajdują zwoje zastosowanie w uprawie winogron. Dzięki ich zastosowaniu rozluźnia się grono owoców przez co są mniej podatne na infekcje grzybów chorobotwórczych.

Uwaga

Najważniejszym przy stosowaniu giberelin jest odpowiednie zakwaszenie wody przy wykonywaniu zabiegu tak, by osiągnąć maksymalną ich wchłanialność i skuteczność. Optymalne pH cieczy roboczej oscyluje w granicach 5-6. Do zakwaszania można użyć np. nawozu Rosafos w dawce ok. 1,5-2 l na 1000 l wody.

 

Michał Malicki