Drugie Spotkanie Klubu Fertygacyjnego

fertygacja klub fertygacyjny18 kwietnia w siedzibie firmy w Golianach odbyło się drugie spotkanie członków założonego w tym roku Klubu Fertygacyjnego Agrosimex. Mające charakter warsztatów spotkanie otworzył dyrektor działu nawozów Krzysztof Zachaj. Do Golian przybyło ponad 30 członków klubu zainteresowanych prowadzeniem fertygacji w swoich sadach.

Przebieg warsztatów

Warsztaty poprowadził profesor Waldemar Treder z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach – ekspert w dziedzinie nawadniania i fertygacji, który od początku aktywnie wspiera swoją wiedzą i doświadczeniem działalność klubu. Dla uczestników opracowuje również zalecenia fertygacyjne. Po zakończonym spotkania był czas na zadawanie pytań i konsultację z ekspertem.

Tematyka spotkania

Zebranie to było okazją do wymiany doświadczeń i przemyśleń na temat fertygacji i zapoznania się ze sprzętem stosowanym do nawadniania i fertygacji upraw. Podczas spotkania była mowa o dozownikach inżektorowych stosowanych w systemach nawodnieniowych. Profesor omówił sposób ich działania oraz charakterystykę sprzętu. Zaprezentował również pompę proporcjonalnego mieszania i swój prototyp dozownika do podawania nawozów.
Była także mowa o dostępnych na naszym rynku dozownikach elektronicznych tzw. mikserach nawozowych, które umożliwiają precyzyjne sterowanie procesem nawożenia roślin w zależności od ich zapotrzebowania na składniki odżywcze oraz fazy wegetacji roślin.

Fertygacja – praktyczne aspekty

W czasie swojej prezentacji prof. Treder mówił głównie o aspektach do praktycznego wykorzystania w gospodarstwie m.in. o najczęściej popełnianych przez plantatorów błędach w fertygacji, przytaczał praktyczne przykłady działań umożliwiające unikanie pomyłek.
Poruszano temat roli jakości oraz wielkości stosowanych dawek wody do nawadniania i fertygacji. Profesor przedstawił również możliwości zastosowania kalkulatorów do nawadniania i fertygacji, których jest współautorem. Kalkulatory te są dostępne na stronie www.nawadnianie.inhort.pl.

Analizy roztworu glebowego

Mówiono o konieczności wykonywania analiz chemicznych wody i gleby. W ramach działania klubu uczestnicy mają zapewnione przeprowadzenie trzech analiz chemicznych roztworu glebowego w sezonie, dlatego też wielu członków klubu przybyło z pobranymi w gospodarstwach próbami do badań.

Zainteresowanych uczestnictwem w programie fertygacyjnym sadowników prosimy o kontakt z Zofią Gniadzik z działu nawozów Agrosimex, tel. 601 719 139.

[nggallery id=61]

Polecane artykuły: