Armicarb SP – mój wybór

Armicarb SP to fungicyd zarejestrowany w Polsce od 2013 roku. O to, jakie korzyści przynosi jego zastosowanie w polskim sadzie, zapytaliśmy Pana Sławomira Rzeźnickiego, właściciela gospodarstwa sadowniczego Eko-Sad w gminie Błędów.armicarb_www

Dlaczego zdecydował się Pan zastosować Armicarb SP?

W ubiegłym roku dzięki firmie Agrosimex uczestniczyłem z doświadczeniu wdrożeniowym z zastosowaniem nowego fungicydu zawierającego dwuwęglan potasu. Dowiedziałem się, że preparat nie pozostawia resztek toksycznych substancji w owocach oraz jest bezpieczny dla pszczół, co wpłynęło na moją decyzję zastosowania środka w sadzie. Duży wpływ miał tak że krótki okres karencji, którym charakteryzuje się preparat, dzięki czemu może być użyty na krótko przed zbiorami w celu ochrony przed grzybowymi chorobami przechowalniczymi.

Czy Armicarb SP stosował Pan solo czy w mieszaninie z innym produktem?

Preparat zastosowałem bez mieszania z dodatkowymi środkami ochrony. W 2013 roku wykonałem zabieg zwalczający parcha i mączniaka rzekomego w sadzie jabłoniowym na odmianie „Idared”. Po zaobserwowaniu dość silnej presji ze strony tych chorób postanowiłem wykonać zabieg Armicarbem przy zalecanej dawce 5 kg/ha, ale przy podwojeniu ilości wody użytej do mieszaniny (1000 l zamiast zalecanych 500 l).

Czy zaobserwował Pan jakieś dodatkowe działanie preparatu?

Jest to jedyny środek na rynku o tak krótkim okresie karencji – 1 dzień. w związku z tym postanowiłem wykorzystać go w drugiej połowie sezonu w celu zabezpieczenia przed rozwinięciem się również chorób przechowalniczych. Jabłka odmiany „Idared” traktowane Armicarbem są przechowywane w warunkach kontrolowanej atmosfery. Po dwóch miesiącach przechowywania pobrałem próbę kontrolną, w której nie zaobserwowałem żadnych objawów chorobowych na owocach. Pomimo krótkiego odstępu zabiegu od ostatnich opadów deszczu preparat zadziałał prawidłowo.

Czy jest Pan zadowolony ze skuteczności Armicarbu przeciwko chorobom grzybowym?

Po zastosowaniu Armicarbu na rośliny w dużym stopniu porażone przez mączniaka rzekomego po około trzech tygodniach od zabiegu nastąpiło całkowite zatrzymanie objawów chorobowych. Dodatkowo nie wystąpiły nawroty choroby. Preparat zdecydowanie ograniczył również rozwój infekcji wtórnych parcha. W doświadczeniu wdrożeniowym na plantacji borówki po zastosowaniu Armicarbu nie pojawiły się objawy szarej pleśni, a te już obecne zostały skutecznie zahamowane. Owoce borówki, które zostały wyjęte z pomieszczenia chłodniczego, po kilku dniach od zbioru zachowywały bardzo dobrą jakość i trwałość.

Jakie korzyści dało Panu zastosowanie Armicarbu?

Preparat stanowi dobrą alternatywę w ochronie przed parchem i mączniakiem prawdziwym jabłoni. Skutecznie zabezpiecza przed porażeniem przez choroby grzybowe oraz ogranicza ewentualne nawroty choroby. Wiele tradycyjnych preparatów stosowanych na parcha powoduje powstawanie ras odpornych patogenów. Armicarb SP może śmiało stanowić alternatywę dla fungicydów używanych dotychczas masowo.

Czy będzie Pan stosował Armicarb SP w sezonie 2015?

Tak. Jestem bardzo zadowolony z efektów hamowania mączniaka na jabłoni oraz szarej pleśni na borówce wysokiej. W 2015 roku planuję zastosować Armicarb SP w połączeniu ze środkiem przeciw parchowi jabłoni oraz w innych mieszankach zaproponowanych przez doradców firmy agrosimex. Oczekuję rozszerzenia zastosowania preparatu o gatunki jagodowe.

Rozmawiali: Beata Konewka, Robert Binkiewicz