ARMICARB SP – nowy fungicyd

W styczniu 2014 roku zarejestrowany został nowy ekologiczny fungicyd zawierający dwuwęglan potasu – Armicarb SP. Jakie wyjątkowe właściwości ma nam do zaoferowania?

Dwuwęglan potasu

Grzybobójcze działanie dwuwęglanu potasu było badane już od około 80 lat. Pomimo to przez długi czas nie udawało się efektywnie zastosować tej substancji w ochronie roślin. Wynikało to z jej właściwości – jest silnie higroskopijna, przez co krótko utrzymuje się na powierzchni rośliny.

Przełomem okazały się prace badawcze i rozwojowe wykonane na Uniwersytecie Cornella (USA). Przebadano i oceniono zarówno różne sole węglanowe i dwuwęglanowe, jak i około 350 kombinacji adiuwantów. Celem badań było znalezienie najlepszej formulacji pod względem skuteczności biologicznej i jednocześnie minimalizującej jakikolwiek wpływ na uprawiane rośliny.

Cel ten udało się osiągnąć, a szeroko przeprowadzone testy udowodniły, że składniki zawarte w Armicarbie działają synergicznie, dając efekty grzybobójcze i fungistatyczne.

Sekrety formulacji środka Armicarb

Formulacja preparatu Armicarb jest kluczową częścią produktu, a nie tylko obojętnym nośnikiem substancji aktywnej. Preparat zawiera 85% substancji aktywnej i aż 15% adiuwantów.

Te adiuwanty to tzw. sticker i spreader. Sticker powoduje poprawę przyczepności substancji do liści, zapobiegając spływaniu, natomiast spreader – „rozciąganie” substancji na powierzchni liścia, pozwalając na lepsze dotarcie i penetrację. Równowaga pomiędzy „przyklejaniem” a „rozciąganiem” zapewnia poziom skuteczności preparatu porównywalny z konwencjonalnymi fungicydami.

armicarb

Zastosowanie w sadownictwie

Obecna rejestracja Armicarbu obejmuje zwalczanie parcha jabłoni. Ze względu na właściwości produktu, warto wykorzystać go w ochronie jabłoni tuż po kwitnieniu. Bezpieczeństwo, czyli substancja naturalna i brak pozostałości w owocach, powoduje, że preparat doskonale wpisuje się w zasady Integrowanej Ochrony, która jest obowiązkowa od tego roku.

W tym czasie wskazana jest również rotacja poszczególnych grup fungicydów oraz dobra ochrona przed mączniakiem – i w tym sensie Armicarb jest dobrą alternatywą. Ze względu na prawdopodobieństwo wystąpienia plamistości lub brązowienia liści w zależności od przebiegu pogody, nie poleca się stosować środka w drugiej połowie lata oraz przedzbiorczo.

działanie armicarbu

Dawkowanie Armicarb SP

Armicarb można stosować w dawce 5 kg/ha lub 3 kg/ha + 2 kg siarki (np. Microthiol, Thiovit Jet). Minimalna ilość wody to 500 l/ha.

Perspektywy rozwoju

Świat nauki oraz producenci środków ochrony roślin wiążą duże nadzieje z rozwojem zastosowania Armicarbu w różnych uprawach. Obecnie prowadzone są badania nad użyciem preparatu w ochronie m.in. agrestu, czarnej porzeczki, wiśni, śliwy, brzoskwini, truskawki, a także warzyw.

Zastosowanie w rolnictwie ekologicznym

W lutym 2014 roku Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu podjął decyzję o wpisaniu preparatu Armicarb SP na listę środków dopuszczonych do stosowania w rolnictwie ekologicznym.

Zalety preparatu Armicarb SP:

  • substancja naturalna,
  • wysoka skuteczność zwalczania parcha jabłoni,
  • ograniczanie mączniaka prawdziwego,
  • dobra mieszalność z innymi środkami,
  • brak pozostałości w chronionym plonie,
  • krótki okres karencji.

Mieszalność środka Armicarb

Armicarb miesza się z większością popularnych środków ochrony roślin. W doświadczeniach potwierdzono możliwość mieszania m.in. z preparatami: Aliette, Calypso, Coragen, Delan, Difo, Frupica, Mospilan, Pirimor, Polyram, Revus, Ridomil Gold, Rovral, Rumo, Signum, Switch, Teldor, Teppeki.

Nie zaleca się łącznego stosowania ze środkami miedziowymi, środkami w formulacji EC , nawozami płynnymi, a także środkami Syllit i Carpene – mieszanina może zatykać dysze opryskiwacza. Nie zaleca się dodawania adiuwantów.