Zalecenia ochrony na okres kwitnienia

Kwitnienie w sadzieDzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym (ciepło i wilgotno) w ostatnich dniach obserwujemy bardzo intensywny rozwój drzew owocowych. Większość odmian grusz, czereśni i śliw jest w pełni kwitnienia, a jabłonie oraz wiśnie odmiany Łutówka rozpoczynają kwitnienie. Z pewnością taki przebieg pogody jest sprzyjający do kwitnienia, zapylenia i zawiązywania owoców.

Ze względu na prewencję dla owadów zapylających oraz wrażliwość części kwiatów na poszczególne substancje, w tym okresie wykonujemy tylko niezbędne zabiegi.

Ochrona przed Parchem Jabłoni

Ostatni tydzień nie przyniósł opadów, a w związku z tym wysiewów zarodników workowych oraz infekcji. Dlatego polecamy wykonanie kolejnego zabiegu zapobiegawczego, pamiętając o nie przekraczaniu 5-dniowych odstępów między zabiegami.  Wciąż do tych zabiegów polecamy preparaty zapobiegawcze powierzchniowe np. Merpan 80WG/50WP, Captan 80WG, Delan 700WG.

W sytuacji wystąpienia silnej infekcji w okresie kwitnienia warto wykorzystać jeden z preparatów o działaniu interwencyjnym np. Chorus 50WG lub Mythos 300SC, pamiętając o stosowaniu ich w temperaturze do 20oC. Preparaty te wykazują również dobrą skuteczność w tym czasie w zwalczaniu szarej pleśni.

Mączniak Jabłoni

Faza rozwojowa jabłoni różowy pąk/początek kwitnienia jest optymalna na wykonanie zabiegu preparatem Nimrod 250 EC przeciwko mączniakowi jabłoni. Zabieg w tym czasie jest najskuteczniejszy, a biorąc pod uwagę zapowiedzi ciepłego lata, może się okazać, że presja ze strony tej groźnej choroby będzie duża.

Poprawa zawiązywania owoców oraz odporności roślin na stres

Jak zawsze, kwitnienie to najważniejszy czas dla sadowników. Obfite kwitnienie nie gwarantuje jeszcze dobrych plonów i wiele zależy od przebiegu pogody . Najgroźniejsze są przymrozki, które potrafią uszkodzić większość kwiatów, jednak nie zapominajmy, że w ubiegłym sezonie nie przymrozki, a przekropna, mokra i zimna pogoda spowodowała bardzo słabe zawiązanie owoców.

Pomocnymi narzędziami w takiej sytuacji z pewnością są produkty giberelinowe – zawierające mieszaninę giberelin 4 i 7 np. Gibb Plus 11SL.

W sytuacji małej ilości pąków kwiatowych lub niesprzyjających warunków pogodowych (przymrozki, zimno) zabieg preparatem Gibb Plus 11SL w dawce 0,5 l/ha skutecznie poprawia zawiązanie owoców. Optymalnym terminem do wykonania tego zabiegu jest faza „balon”/początek kwitnienia na jabłoniach. Należy jednak pamiętać, że do pełnej skuteczności niezbędne są odpowiednie warunki podczas i po zabiegu – min. 18oC oraz wysoka wilgotność powietrza. Poleca się wykonanie zabiegu rano z użyciem większej ilości cieczy użytkowej na 1 ha – 750-1000l/ha.

Sadownicy z Belgii oraz Holandii stosują Gibb Plus 11SL również w gruszach do poprawy zawiązywania owoców. Większość zasad stosowania jest taka jak w przypadku jabłoni. Jedyną różnicą jest termin stosowania. W przypadku grusz zabieg należy wykonać w momencie wykształcenia większej ilości liści – zazwyczaj przypada to na pełnię kwitnienia.

Kolejnym, wartym polecenia preparatem w tym czasie jest Reflets.

Refletes to nawóz borowo azotowy, który chroni rośliny przed stresem termicznym, spowodowanym przez nadmierne promieniowanie UV, ekstremalne temperatury (przymrozki, upały) lub nadmierną transpirację. Nawóz tworzy na powierzchni liścia membranę ochronną odbijającą promieniowanie słoneczne, a zawarte w nawozie składniki pokarmowe regulują otwieranie i zamykanie aparatów szparkowych, dzięki czemu utrzymują nawożone rośliny w stanie optymalnego uwodnienia. Polecana dawka nawozu Reflets to 1,5 l/ha.