Komunikat sadowniczy z dn. 10.06.2013 r. – Uprawa gruszy – miodówka

zwalczanie miodówkiPogoda na przełomie maja i czerwca jest przyczyną niestandardowej i zróżnicowanej aktywności miodówki. Poza tym należy również zwrócić uwagę na zwalczanie zwójek, owocówek i przędziorków.

Grusze – miodówka

Szczyt liczebności larw miodówki – samice najwięcej jaj składają na końcu V/początek VI, ale ponieważ było zimno – składanie jaj przeciągnęło się w czasie – jaja składane są intensywnie na najmłodsze liście, latem mogą rozwinąć się jeszcze 2 pokolenia.

W tej chwili obserwuje się na wierzchołkach młodych przyrostów przede wszystkim jaja, część z nich jest koloru białożółtego, inne bardziej dojrzałe są żółte i pomarańczowe (przed wylęgiem larw barwa ta nabiera intensywności). Ponieważ od kilku dni pogoda poprawiła się i jest bardzo ciepło, ich rozwój będzie przebiegał dynamicznie i wkrótce zaczną wylęgać się larwy.

zwalczanie miodówki

Jest to więc ważny i jednocześnie optymalny czas na wykonanie zabiegu zwalczającego.

Polecane preparaty w zwalczaniu miodówki:

  • Acaramik 018 EC (abamektyna) 0,75 l/ha,
  • Movento 100 SC 2,25 l/ha,
  • Dimilin 480 SC 0,3 – 0,375 l/ha.

Wykonując zabieg preparatem opartym na abamektynie dla dobrej jego skuteczności ważne jest spełnienie warunków: wykonania opryskiwania o zmroku (preparat wrażliwy jest bowiem na światło) i zastosowanie go na początku wylęgania się larw z jaj.

Movento 100 SC – pomocny nie tylko przy zwalczaniu miodówki

Movento 100 SC – jest polecany do jednoczesnego zwalczania miodówek i kolejnego groźnego szkodnika grusz – pryszczarka gruszowca, termin jego aplikacji to początku wylęgania się larw miodówki lub nieco wcześniej, gdy około 30 % jaj ma barwę żółtą. Ponieważ można go stosować tylko 1 raz w sezonie, termin zabiegu powinien być dostosowany do zwalczania miodówki gruszowej.

Jeżeli nie wykona się lub nie powiedzie się zwalczanie miodówek w czerwcu, wówczas można spodziewać się problemów zwłaszcza, jeśli kolejne tygodnie będą gorące i suche.

Istota stosowania zwilżacza

Niezmiernie ważne jest dodawanie do każdego zabiegu zwilżacza, a na roślinach pokrytych już rosą miodową zabieg powinno się wykonać wieczorem, najlepiej dzień po ulewnym deszczu.

Zwalczanie zwójek, owocówek oraz przędziorków

Czasami jest konieczność zwrócenia uwagi również na inne szkodniki: zwójki , owocówki czy przędziorki i wykonania zabiegu zwalczającego, jeśli zostanie przekroczony próg zagrożenia:
Polecane preparaty w zwalczaniu zwójki, owocówki i przędziorków:

  • Dimilin 480 SC 0,3/ha
  • Calypso 480 SC 0,2ha na zwójki i owocówki
  • Ortus na przędziorki stosować tylko 1 raz w sezonie w dawce 1-1,25/ha.

Polecane artykuły: