Potrzeby pokarmowe roślin sadowniczych bezpośrednio po kwitnieniu i nieco później

Potrzeby pokarmowe roślin sadowniczych bezpośrednio po kwitnieniu są bardzo wysokie. Zabiegi nawożenia i biostymulacji wykonywane w tej fazie na opadanie płatków jabłoni, gruszy, wiśni i czereśni mają bardzo istotny wpływ na wielkość i jakość plonu.

Zalecenia nawozowe

Zalecamy w tym czasie odpowiednią dawkę fosforu 18% w połączeniu z azotem 3% , cynkiem – 80 g/l i manganem – 35 g/l oraz z kompleksem Seactiv w preparacie Fertileader Axis, który zwiększa produkcję białek i cukrów i dostarcza łatwo dostępne mikroelementy, które mają wpływ na  polepszenie wigoru i wzrostu roślin.

Co dzieje się z roślinami  po kwitnieniu?

Po kwitnieniu w czasie intensywnych podziałów komórkowych pierwiastkiem, który limituje wzrost zawiązków jest fosfor, a w późniejszym okresie, gdy komórki powiększają swoją objętość, bardzo ważną rolę odgrywa potas, który reguluje gospodarkę wodną w roślinie. Niezbędnymi pierwiastkami są również wapń i bor; ponieważ budują ściany komórkowe.

Fertileader Vital – idealny nawóz w trakcie intensywnego wzrostu zawiązków

Dlatego zalecamy w okresie intensywnego wzrostu zawiązków preparat Fertileader Vital, który zawiera w swoim składzie zestaw makroelementów NPK 9-5-4 i mikroelementów: B, Mn, Mo, Cu, Zn, Fe, w połączeniu z kompleksem Seactiv. W skład tego kompleksu wchodzi glicyna–betaina, IPA, aminokwasy, a wytwarzany jest on na bazie alg morskich. Kompleks ten działa antystresowo i ma bardzo duży wpływ na szybszą dostępność składników pokarmowych oraz ich aktywny transport w roślinie. Podnosi wydajność i odporność roślin sadowniczych na niesprzyjające warunki glebowo- klimatyczne.

Faza orzecha włoskiego jabłoni oraz wzrost i dojrzewanie drzew pestkowych

W produkcji sadowniczej na szczególną uwagę zasługuje również faza orzecha włoskiego jabłoni i faza wzrostu i dojrzewania wiśni i czereśni, musimy w tym okresie dostarczyć roślinom niezbędny zestaw pierwiastków, a przede wszystkim wapnia, potasu i boru, ale również i azot.

Kompleksowy nawóz – Fertileader Elite

Wszystkie te pierwiastki posiada preparat Fertileader Elite zalecany od fazy orzecha włoskiego jabłoni do zbioru owoców. Natomiast w uprawie wiśni i czereśni, preparat ten stosowany w momencie wzrostu i dojrzewania owoców wpływa na ich jędrność, działa antystresowo i wpływa na wzrost zawartości suchej masy w owocach. Wzmacnia epidermę, co wpływa na ograniczenie chorób przechowalniczych.

Co w przypadku niedoborów magnezu?

W momencie niedoborów magnezu zalecamy stosowanie preparatu Fertileader Magnum, w którym występuje unikalne połączenie azotu i magnezu z kompleksem Seactiv, co gwarantuje bardzo wysoką przyswajalność składników pokarmowych nie tylko przez aparaty szparkowe, ale również przez przestrzenie międzykutikularne, które zawsze są otwarte – choć mniejsze to liczniejsze. Molekuła Fertileaderów jest tak mała, by móc przedostać się przez pory i dojść do tkanek wewnętrznych.

autor: Artur Niedobit